Startup Magazine

Artykuły

PiLab i DataWalk w USA

intro.jpg

Maciej Lewczuk

Coraz więcej polskich startupów zyskuje uznanie na świecie, w tym także w USA. Jedną z takich spółek jest PiLab i jego flagowy produkt DataWalk.

PiLab

PiLab jest spółką technologiczną, która opatentowała swoje narzędzia do analizy danych nie tylko w Polsce, Europie, ale także w USA. Współpracuje z managerami z Doliny Krzemowej i ma tam swoje biuro - działa jako spółka zależna DataWalk. Tak też nazwano flagowy produkt.

DataWalk

Technologia zastosowana w DataWalk nie koncentruje się na prezentacji danych wyciąganych z baz w formie tabelek lub wykresów. Platforma ta analizuje dane oraz powiązania pomiędzy nimi, także te pozornie ukryte, bo niewidoczne wprost dla użytkownika bazy danych.

Informacje importowane są z wielu baz danych, a dodatkowe pobierane są w miarę potrzeb. Wszystko jest poddawane dogłębnej analizie i prezentuje powiązania za pomocą specjalnych wykresów i grafów.

Spółka obiecuje, że do analizy nie jest potrzebna znajomość baz SQL, ani specjaliści IT. Wdrożenie systemu trwa kilka tygodni, w przeciwieństwie do tradycyjnych narzędzi analitycznych, które zabierają nawet kilka(naście) miesięcy.

Zastosowanie

Platforma DataWalk wykorzystywana jest najczęściej w sektorach finansowym i ubezpieczeniowym. Dzięki zaawansowanej analizie danych i powiązań między nimi łatwo można wykrywać wyłudzenia, pranie brudnych pieniędzy, monitorować procesy biznesowe. W Polsce firma implementowała swoje rozwiązania w bankach, firmach ubezpieczeniowych i CEPiKu.

Podbój USA

Technologia PiLab jest obecnie chroniona patentami w Polsce, Europie i USA. Aby uzyskać patent w Stanach Zjednoczonych Ameryki firma musiała zapłacić niemałe pieniądze – kwota była sześciocyfrowa. Dodatkowe koszty firma poniosła na doradztwo prawników, którzy specjalizują się w przygotowywaniu dokumentacji i nadzorze procesu patentowego. Jest to jednak inwestycja, która wrocławskiej firmie powinna się szybko zwrócić. Implementacje technologii w platformach analitycznych globalnych firm w USA to nie przelewki – zyski mogą być liczone w milionach dolarów.

Wiele firm ubezpieczeniowych i finansowych walczy z praniem brudnych pieniędzy, wyłudzeniami, oszustwami, etc. DataWalk może im zapewnić szybkie wykrywanie i przeciwdziałanie takim działaniom. Co ciekawe, doskonale może pomóc w tego typu działaniach służbom rządowym.

Źródło: PiLab