Startup Magazine

Artykuły

Airly – czujniki antysmogowe i aplikacja na smartfony

intro.jpg

Maciej Lewczuk

Zima nadciąga wielkimi krokami. Już rozpoczął się sezon grzewczy, aura sprzyja powstawaniu smogu, który dokucza nam od lat. Airly tworzy czujniki, które pomogą walczyć ze smogiem.

Smog

Od lat coraz więcej informacji o zanieczyszczeniach znajdujących się w powietrzu trafia do nas za pomocą różnych mediów. Trąbią o tym programy informacyjne, portale internetowe. Powstają aplikacje prezentujące dane z czujników, których w większości miejsc w Polsce jest jak na lekarstwo. Smog, czyli zawieszone w powietrzu cząsteczki pyłów i gazów, które nie rozpraszają się przy wietrze, zagrażają zdrowiu i życiu ludzi. Najbardziej cierpią dzieci, osoby starsze, a przede wszystkim osoby cierpiące na choroby górnych dróg oddechowych. Zaleca się noszenie maseczek filtrujących, niewychodzenie z domów w okresie największego stężenia smogu, a wręcz korzystanie z namiotów tlenowych, etc. Warto zerknąć na mapę zanieczyszczeń.

Pomysł studentów AGH

System monitoringu, to pomysł studentów, którzy stworzyli startup Airly. Chodzi o sieć czujników, montowanych w stacjach pomiarowych rozmieszczonych na terenie całego kraju. Do dziś powstało co najmniej 600 tego typu stacji. Co ciekawe, urządzenia pomiarowe zaprojektowane i zbudowane przez studentów nie kosztuje zbyt wiele, bo trzeba na nie wysupłać 1500 zł. Wszystkie dane mogą być na żywo przekazywane do bazy oraz na stronę internetową.

Airly – aplikacja na smatfony

Airly, to nie tylko system i czujniki, ale też aplikacja
https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.airly.andro
 na smartfony z systemem Android, dzięki której można podglądać informacje dostarczane z czujników. Dane prezentowane są w bardzo przystępny sposób.

Przewidywanie pogody

Dane pobierane przez czujniki są zapisywane w bazie i analizowane. Dzięki temu system jest w stanie przewidzieć jakiego poziomu zanieczyszczeń można spodziewać się w następnym dniu i zawczasu się przygotować – zaplanować wyjście o godzinie, w której smog może być najmniej odczuwalny, czy aby nie zrezygnować z joggingu lub innej aktywności na świeżym powietrzu, etc.

Źródło: Airly