Startup Magazine

Artykuły

Genomtec ID – szybka diagnostyka patogenów

intro.jpg

Maciej Lewczuk

Wrocławski startup stworzył urządzenie, które może sporo namieszać w dziedzinie diagnostyki medycznej – Genomtec ID jest w stanie w ciągu 20 minut sprawdzić, które patogeny znajdują się w próbce.

Diagnostyka molekularna

Załóżmy, że ktoś choruje. W wielu przypadkach zaawansowana diagnostyka dostępna jest tylko ze skierowaniem od lekarza specjalisty, można jej dokonać w specjalnych jednostkach laboratoryjnych i przy wykorzystaniu drogich oraz skomplikowanych w obsłudze urządzeń. Pobranie próbki, potem jej przygotowanie, przepuszczenie przez szereg procesów i na końcu właściwe badanie. Zwykle w najlepszych przypadkach, wyniki badania próbki otrzymuje się po około 1-2 godzinach od pobrania materiału do analizy. W niektórych przypadkach pobieranie próbek i ich analiza odbywa się w różnych miejscach, oddalonych od siebie o kilka(naście) lub dziesiąt kilometrów, co może wpłynąć na dokładność pomiarów, nie wspominając o skażeniu materiału, jego zagubieniu lub pomyłce.

Genomtec ID

Genomtec ID jest urządzeniem, które wymyślili i opracowali naukowcy z Wrocławia. Nie dość, że jest dość przystępne cenowo, to jest niewielkie i szybko i dokładnie diagnozuje pobraną niewielką próbkę materiału. Pozwala sprawdzić i zaprezentować wyniki badania już po 20 minutach i to z takich materiałów organicznych jak krew, ślina, wymaz, płyn z jam ciała, etc. Skuteczność w wykrywaniu patogenów takich jak bakterie, grzyby, wirusy, mutacje genetyczne jest niemal równa 100 proc. Co więcej, do analizy nie trzeba przygotowywać próbki, wystarczy kropla lub niewielki fragment tkanki, płynu, etc. Analizy nie musi dokonywać wykwalifikowany diagnosta, czy lekarz patolog. Zestaw do badania składa się z pobranej od pacjenta próbki, specjalnej karty reakcyjnej i urządzenia Genomtec ID. Do analizy wykorzystywana jest nowoczesna metoda INNAT, która zastępuje powoli starszą i powolniejszą metodę PCR (Polymerase Chain Reaction).

Dla kogo jest Genomtec ID?

Genomtec ID idealnie sprawdzi się w rękach… każdego lekarza i w każdej przychodni. Małe, poręczne i szybkie urządzenie zapewni błyskawiczną diagnostykę nagłych i niebezpiecznych w przebiegu przypadków. W wielu przypadkach uda się zapobiec kalectwu lub śmierci pacjenta chorego na sepsę, zakażenie bakteryjne, wirusowe lub grzybiczne. Pacjent nie będzie musiał jechać wiele kilometrów, rejestrować się, stać w kolejkach, czy płacić za szybsze prywatne badanie. Wynalazek wrocławskich naukowców może stać się prawdziwą rewolucją w diagnostyce. Trzymamy kciuki!

Źródło: Genomtec