Startup Magazine

Artykuły

Polski Fundusz Rozwoju inwestuje w startupy naukowe

Maciej Lewczuk

Otwarte Innowacje dla małych i średnich firm to program uruchomiony przez Polski Fundusz Rozwoju Do podziału jest 421 mln zł. Jeszcze w tym roku ruszą inwestycje w startupy zajmujące się biotechnologią, chemią, elektromobilnością i technologią materiałową.

Polski Fundusz Rozwoju

Polski Fundusz Rozwoju jest grupą instytucji finansowych i doradczych, która wzięła sobie za cel pomoc przedsiębiorcom, samorządom, osobom prywatnym, a nawet firmom zagranicznym. Wspiera ona ciekawe pomysły i działające już przedsięwzięcia na różnych polach.
Całość nadzorowana jest przez 5 ministerstw.

5ministerstw.jpg

Komu 421 mln?

Wspomniane wcześniej 421 mln zł to nie pierwsza kwota, którą na wsparcie nowoczesnych pomysłów i firm przeznaczy PFR. Tym razem jednak otrzymają je fundusze Venture Capital. Te zajmą się ich przekazywaniem do rąk osób reprezentujących podmioty, które przejdą sito weryfikacji, ale związane muszą być z sektorem naukowym. Rzeczpospolita donosi, że pierwszymi będą firmy zajmujące się biotechnologią, chemią, elektromobilnością i technologią materiałową.

Dzięki inwestycjom oraz doradztwu na różnych szczeblach prowadzenia biznesu możliwe będzie powstanie, dopracowanie i realizacja ekspansji poza nasz kraj nowoczesnych pomysłów, technologii, urządzeń, etc.

Pojedyncza firma może liczyć na początku na zastrzyk finansowy w wysokości 5 mln zł. Czy będzie to wypłacone naraz, czy w transzach zdecydują doradcy. Co więcej, PFR chce pozyskać do współpracy brokerów, którzy będą chcieli uczestniczyć w programie. Oznacza to, że tylko część inwestycji będzie pokryta ze środków PFR Ventures, a około 40 proc. stanowić będą środki prywatnych inwestorów, którzy także mogą wnieść coś do rozwoju polskiego sektora technologicznego.

Plan jest taki, że przez 5 lat fundusze będą wspierały dany projekt, a przez kolejne 5 lat wycofają się pozostawiając prężnie działający biznes.

Źródło: RP, PFR