Startup Magazine

Artykuły

Finiata – zamień przeterminowane faktury na gotówkę

intro.jpg

Maciej Lewczuk

Przeterminowane lub niezapłacone przez kontrahenta faktury to problem wielu przedsiębiorców. Finiata oferuje mikrofatoring – odkupuje takie faktury od przedsiębiorców, ale też od działalności jednoosobowych.

Brak płynności finansowej

Wielu przedsiębiorców, zarówno tych dużych i małych spotkało się z sytuacją, w której za wykonaną usługę lub za sprzedany towar wystawił fakturę z długim terminem płatności, ale pieniądze potrzebne są wcześniej. Można udać się do banków, ale te niechętnie udzielają pomocy małym firmom, które nie funkcjonują na rynku zbyt długo. Są jednak sposoby prostsze i w sumie dość tanie – jednym z nich jest usługa mikrofatkoringu oferowana przez startup Finiata.

Finiata – cichy mikrofaktoring

Finiata to startup oferujący usługę tak zwanego cichego mikrofaktoringu. Zespół jest w stanie przeanalizować każdą fakturę i zaoferować przedsiębiorcy rozwiązanie, które ten zaakceptuje lub nie. Zwykle jest to kwota z faktury pomniejszona o pewną kwotę - koszty operacyjne. Jeśli wszystko jest w porządku i strony się porozumieją, to w ciągu 24 godzin środki wpłacane są na konto przedsiębiorcy.

Zwrot po zapłaceniu faktury

Ciekawostką jest to, że Finiata nie kontaktuje się w procesie weryfikacji faktur z kontrahentem, dlatego ten nie wie, co dzieje się z fakturą. Pieniądze otrzymane się od Finiaty trzeba oddać, ale czas na spłatę to nawet 120 dni. Gdy jednak kontrahent wpłaci pieniądze, to środki otrzymane od Finiaty należy oddać.

Co daje mikrofaktoring?

Usługa oferowana przez Finiatę zapewnia dostępność środków sporo wcześniej przed zapłatą przez kontrahenta, który zazwyczaj wpłaca należność w ostatnim terminie wskazanym na fakturze. Firma zarabia na specyficznej formie dofinansowania z czasową spłatą, a przedsiębiorcy mają płynność finansową za skromny procent. W niektórych przypadkach taki system może uratować przed kłopotami, a nawet plajtą.

Źródło: Finiata