Startup Magazine

Artykuły

Kebs&GO! - studencki pomysł na automat z jedzeniem

intro.jpg

Maciej Lewczuk

Co podobno najczęściej jedzą studenci? Pizzę i kebaby. Są już automaty serwujące pizzę, ale studenci Politechniki Warszawskiej wymyślili i zbudowali pierwszy automat vendingowy Kebs&GO! serwujący… kebaby!

Jedzenie dla ucznia i studenta

Jeść każdy musi, ale ponoć studenci bardziej. Bary mleczne, pizzerie, „kebaby”, budki z zapiekankami i innymi produktami spożywczymi zwykle powstają wokół szkół i uczelni jak grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze udaje się szybko dotrzeć do restauracji lub sklepu spożywczego pomiędzy wykładami. Baton lub ciastka nie załatwiają sprawy. Można zamówić przez portale i aplikacje posiłek z dowozem, ale niezbyt często udaje się ustalić godzinę dostawy i dotrzymać tego terminu, aby zjeść, nie spóźniając się na wykład.

Kebs&GO! - automat vendingowy serwujący kebaby

Absolwenci Wydziału Inżynierii Produkcji i Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej zapewne są wielbicielami tanich i pożywnych kebabów, dlatego postawili sobie za cel opracowanie maszyny, która będzie w stanie przygotowywać i sprzedawać ich ulubiony posiłek. Od pomysłu do projektu, a potem prototypu minęło nieco czasu – niemal 2 lata. Niedawno, w siedzibie Politechniki Warszawskiej stanął pierwszy automat vendingowy serwujące świeżo grillowane kebaby.

Jakie kebaby serwuje automat?

Automat nie ma wewnątrz opiekanego ciągle walca z mięsek i misek z dodatkami, które wrzucane są w odpowiedniej kolejności do cienkiego placka i polewane sosami. Kebaby przygotowuje jedna z wybranych restauracji. Są one dostarczane do automatu w formie schłodzonej dwa razy w ciągu dnia. Jeśli ktoś zapłaci w automacie i wybierze posiłek, kebab jest dla niego podgrzewany w taki sposób, by składniki nie straciły swoich właściwości, wartości odżywczych i smaku, a miały temperaturę pozwalającą cieszyć się ciepłym i pożywanym posiłkiem. W ofercie są dwa rodzaje mięsa – wołowina i kurczak, do tego można wybrać sosy.

Pomysłodawcy i wybrana restauracja przygotowująca składniki do kebabów pracują podobno nad wersją dla osób niejedzących mięsa.

Źródło: Ventro, Kebs&GO! (facebook)