Startup Magazine

Artykuły

Kraków pod ręką – studencki projekt zdał egzamin

intro.jpg

Maciej Lewczuk

Potrzeba rodzi zwykle ciekawe pomysły, a te przekute w realny projekt często przynoszą rozwiązanie problemu nie tylko twórców, ale i innych ludzi. „Kraków pod ręką” jest tego przykładem.

Komunikacyjne problemy mieszkańców Krakowa

Studenci AGH mieli problem z docieraniem na czas w różne miejsca swojego ulubionego miasta – Krakowa. Nie przyjeżdżające o czasie tramwaje, kilka różnych aplikacji do wypożyczania samochodów sieci Traficar, a także rowerów miejskich, to doskwierało absolwentom i tak po prawdzie nie tylko im. Uczęszczanie na jeden z kursów przyniosło pomysł, żeby spróbować połączyć wszystkie te sprawy w jednej aplikacji dostępnej dla wszystkich poprzez smartfony. Tak powstał „Kraków pod ręką”.

Kraków pod ręką

Aplikacja „Kraków pod ręką” to aplikacja komunikacyjna, jakich na smartfony powstało wiele, ale ta dotyczy właśnie Krakowa i problemów z jakimi spotykają się w nim nie tylko młodzi ludzie. Bez problemu na wyświetlanej mapie miasta można zobaczyć przystanki tramwajów. To byłoby jednak zbyt proste i mało przydatne, bo co nam po przystanku, jeśli nie wiemy, kiedy przyjedzie pojazd szynowy? Niby jest rozkład, ale każdy wie, że z punktualnością bywa różnie. Dzięki monitoringowi pojazdów przez GPS udało się nanieść na mapę poruszające się tramwaje, przez co widać jak na dłoni, gdzie znajduje się dany tramwaj i czy na niego zdążymy.

Dodatkowo studenci dodali do systemu możliwość lokalizacji samochodów popularnej wypożyczalni samochodów Traficar, a jeśli znajdziemy jakiś w pobliżu, to tak jak w oryginalnej apce widzimy jego dane (adres parkowania, model, rejestrację, zasięg, numer boczny) i możemy go od razu zarezerwować. Aby było jeszcze ciekawiej, dodano monitoring stacji wypożyczania rowerów. Można podejrzeć ich umiejscowienie i ilość pojazdów do wypożyczenia i także zarezerwować jeden dla siebie.. Całość aktualizowana jest na żywo, co pozwala dobrze zaplanować podróż.

Rozwój aplikacji - nowe funkcje

Jeśli dotarliście w tekście aż tu, to zapewne zadaliście sobie pytanie, że wszystko pięknie, ale prócz tramwajów po mieście pomykają jeszcze autobusy. Co z nimi? Już trwają prace nad dodaniem ich lokalizacji, podobnie jak ma to miejsce z tramwajami. Co więcej, w apce dostępne będą także pociągi Kolei Małopolskich. Osobiście dodałbym jeszcze możliwość wykupienia biletów na tramwaje, kolej i autobusy, a także zamówienia taksówki z wybranych firm działających na terenie Krakowa, a potem rozpoczął prace nad systemem obejmującym kolejne miasta w Polsce i nie tylko. To może być HIT. Studenci, do roboty, przyszłość przed Wami!

Źródło: Kraków pod ręką