Startup Magazine

Artykuły

Market One Capital zainwestuje w 30 startupów 150 mln zł

Maciej Lewczuk

Grupa biznesmanów i startupowców, którzy prowadzą z powodzeniem swoje firmy, postanowiła wesprzeć nowe i dobrze rokujące startupy oraz podbić rynki poza Polską i stworzyli fundusz Market One Capital.

Fundusz Market One Capital – kto za tym stoi?

Wspomniani wcześniej biznesmeni to grupa osób, które doskonale poradziły sobie ze stworzeniem, rozwinięciem i prowadzeniem firm. Te zaś wyszły poza granice Polski i bez problemu podbijają Europę i nie tylko. Jak podaje Puls Biznesu, są to między innymi Przemysław Gacek, Maciej Noga i Paweł Leks (Grupa Pracuj), Mariusz Gralewski (Goldenline.pl i ZnanyLekarz.pl), Tomasz Kraus i Łukasz Haluch (Brainly.com), Łukasz Olek (Internetowykantor.pl) oraz Paweł Chudziński (partner w Point Nine Capital z Niemiec).

150 mln złotych do dyspozycji MOC

Powołany fundusz Market One Capital dysponuje budżetem w wysokości 150 mln zł. Biznesmeni włożyli do puli połowę tej kwoty, a resztę wyłożył Europejski Fundusz Inwestycyjny.

Wsparcie ma otrzymać około 30 spółek, które w założeniu mają łączyć usługodawców lub sprzedawców z ich klientami na platformach internetowych, czyli tak zwany marketplace. Najbardziej znane tego typu platformy, to choćby Allegro.pl, Booking. Com, Znanylekarz.pl a także Brand24. Dzięki wiedzy i doświadczeniu osób zrzeszonych w funduszu, nowi biznesmeni zyskają nie tylko pieniądze na rozwój. Planowana jest 10letnia współpraca z wybranymi podmiotami, a jeśli któryś będzie tego wymagał, to otrzyma dalszą pomoc, ale nie dłużej niż przez kolejne 2 lata.

Polska i nie tylko

Na dofinansowanie i edukację mogą liczyć podmioty nie tylko z Polski, ale także innych krajów Europy. Planowane są inwestycje w Hiszpanii, we Włoszech, Rumunii i na Ukrainie.

Źródło: Market One Capital, Puls biznesu