Startup Magazine

Artykuły

AutoHop – Sharing economy w wydaniu lokalnym

intro.jpg

Maciej Lewczuk

Systemów kojarzących kierowców i potencjalnych pasażerów jest już kilka. Kolejną z nich, ale działającą na nieco innej zasadzie jest AutoHop.

Kierowcy jeżdżą „na pusto”

Wystarczy przyjrzeć się samochodom jeżdżącym po ulicach miast. Tylko nieliczne prywatne auta wożą pasażerów. Wielu próbowało namówić ludzi, by zabierali pasażerów jadących w tym samym kierunku – podobnie jak kiedyś podwożono ludzi, albo jak taksówki, które zabierały tak zwanych „łebków”. Niestety nie zawsze tak się da, bo trzeba się umawiać z wyprzedzeniem, gdyż nie zawsze kierowca jedzie w to samo miejsce co dzień, albo z takich czy innych powodów musi wybrać odmienną trasę. BlaBlaCar to rozwiązanie dla osób podróżujących na dłuższych trasach. Dla tych, którzy jeżdżą na krótkich, powstał AutoHop.

AutoHop – lokalna wersja sharing economy

AutoHop to system mający kojarzyć pasażerów z kierowcami, którzy jeżdżą w obrębie miasta lub najbliższej okolicy. W tym modelu nie chodzi o zarobek dla kierowców, ale o to, aby kierowca pokonał trasę taniej, w dobrym towarzystwie, które sam wybierze. Pasażerowie natomiast nie muszą umawiać się zawczasu na podwiezienie, ale mogą tego dokonać w każdej chwili, gdy tego potrzebują. Korzystając z systemu, koszt ich przejazdu jest znacząco niższy niż w przypadku taksówek, a dodatkowo jest o niebo wygodniejszy od zatłoczonego autobusu. Dodatkowym plusem dla wszystkich jest możliwość nawiązania nowych znajomości.

Jak działa AutoHop?

Zarówno kierowca, jak i pasażer muszą założyć sobie konto w systemie AutoHop i pobrać aplikację na swojego smartfona. Potem, gdy tylko kierowca wie, gdzie i kiedy będzie jechał, włącza program i ustawia trasę. Pasażer, który szuka podwózki, wpisuje cel podróży i gdzie może przejść, aby dotrzeć do trasy potencjalnego kierowcy. Jeśli w zadanej odległości znajdują się trasy kierowców jadących w podobnym kierunku, to pojawiają się oni na mapie. Pasażer może zdecydować się i wybrać jednego z kierowców. Kierowca może zgodzić się zabrać pasażera lub odrzucić jego towarzystwo. Pasażer po akceptacji widzi, ile ma czasu na dotarcie do miejsca spotkania. Po wyjściu z pojazdu pieniądze z konta pasażera przechodzą na konto kierowcy. Pasażer i kierowca mogą sobie wzajemnie wystawić ocenę, dzięki czemu inni będą mogli łatwiej podjąć decyzję o wspólnej podróży.

Ile kosztuje przejazd z AutoHop?

Korzystanie z aplikacji jest całkowicie darmowe. Kwota za przejazd pobierana jest automatycznie i przelewana z aplikacyjnego konta pasażera na konto kierowcy i wynosi 40 gr za każdy przejechany wspólnie kilometr. Jeśli kierowca godzi się podjechać po pasażera, to opłata za zboczenie z trasy wynosi dwukrotność standardowej stawki, czyli 80 gr za kilometr. Nie są przewidziane żadne dodatkowe opłaty ani koszty. Kierowca za darmo może pobrać pieniądze z konta AutoHop raz w miesiącu.

Czy to jest bezpieczne?

Dane podawane podczas procesu zakładania i rejestracji konta są przechowywane jedynie przez firmę odpowiedzialną za aplikację AutoHop. Kierowca i pasażer otrzymują jedynie możliwość dzwonienia do siebie, gdyż w wielu przypadkach tak jest łatwiej i szybciej porozumieć się w kwestii detali dotyczących przejazdu. To pasażer wybiera kierowcę, a kierowca ma prawo odrzucić danego pasażera. Na ich wybór mogą wpływać oceny wystawiane wzajemnie.

Gdzie działa system AutoHop?

System jest testowany i udostępniony na terenie Katowic, ale wkrótce ma zostać rozszerzony na miasta w województwie śląskim i w całej Polsce.

Źródło: AutoHop, Pexels (SplitShire)