Startup Magazine

Artykuły

Chivas The Venture - wyłoniono 13 finalistów konkursu

intro.jpg

Maciej Lewczuk

Jury konkursu Chivas The Venture wyłoniło 13 start-upów, z których jeden znajdzie się w ogólnoświatowym finale.

Chivas The Venture

Chivas The Venture jest konkursem, w którym mogą wziąć udział start-upy mające pomysły na to, jak ulepszyć świat lub ułatwić życie ludziom w trudnej sytuacji. Wybrane do walki o laur zwycięzcy start-upy wezmą udział w warsztatach mentorskich, które mają na celu przygotowanie właścicieli na rozwój, ekspansję i utrzymanie się na rynku. Prócz tego, pula nagród to aż milion dolarów.

W jury zasiadają Mariusz Czerkawski (jeden z najlepszych polskich hokeistów w historii), Agnieszka Maciejowska (zna się na start-upach jak mało kto), Marian Owerko (współtworzył markę Bakalland i jest Wiceprezesem Zarządu Polskiej Rady Biznesu) i Eric Benoist (jest Prezesem Zarządu Wyborowa Pernod Ricard i Pernod Ricard Central Europe).

Zwycięzcy poprzednich edycji konkursu to startupy NEXBIOi MIGAM.

Start-upy wybrane do konkursu

Do konkursu zakwalifikowano 13 start-upów. Są to (w kolejności alfabetycznej):
Andervision - startup technologiczny zajmujący się tworzeniem nowych technologii (ekologiczne tworzywa - betony), które ułatwiają budowę domów pasywnych i ochronę przed zanieczyszczonym powietrzem.

Biolumo – zajmuje się rozwiązaniem problemów przy przypisywanie antybiotyków. Chodzi o zwiększenie trafności doboru leku do zakażenia organizmu, dzięki czemu łatwiej można opanować bakterie i mniej szkodzić organizmowi pacjenta.

Bioseco – zajmuje się problemem ochrony ptaków i technologiami, które pomogą chronić środowisko naturalne. Konkretnie chodzi o badanie i przeciwdziałanie zderzaniem się ptaków z samolotami i łopatami wiatraków w farmach wiatrowych.

Blue Bird – zajmuje się rozwiązywaniem problemów dotyczących zdrowia ludzi, których praca i nauka wymaga wielu godzin siedzenia. Opracowują między innymi specjalne krzesło wymuszające zachowanie prawidłowej postawy przy siedzeniu.

CardioCube - aplikacja sterowana głosem asystująca osobom chorym na serce, która zapisuje informacje przekazywane ustnie i wysyłająca je do lekarza prowadzącego.

Dancing międzypokoleniowy – zajmuje się walką z wykluczeniem społecznym ze względu na wiek i sposobami na naukę tolerancji i inspiracje do rozwijania swoich pasji niezależnie od wieku przez organizację międzypokoleniowych imprez tanecznych.

DekoEko – zajmuje się kreatywnym recyklingiem. Chodzi o wykorzystanie odpadów, które można przetworzyć we własnym zakresie tak, aby zyskały one drugie życie.

Hachi - tworzy komunikator ParrotOne ułatwiający porozumiewanie się niepełnosprawnym oraz starszym osobom. Działa ona na zasadzie propozycji zwrotów i wyrażeń już po wpisaniu jednego do kilku znaków. Dzięki takiemu algorytmowi łatwiej i szybciej tworzyć złożone wypowiedzi.

Holoroad – zajmuje się ppomocą osobom niedowidzącym przez połączenie kamery w smartfonie i gogli VR. Kamera rejestruje obraz, a algorytm tworzy na ekranie obraz o wysokim kontraście, który znacznie ułatwi poruszanie się osobom o słabym wzroku.

Hyper Poland – zainspirowani Hyperloop Elona Muska, wymyślili kapsuły poruszające się na poduszce magnetycznej poruszające się w tubie, z której wypompowano powietrze dla obniżenia oporów przy poruszaniu się obiektu.

Neuro Device – zajmują się projektowaniem narzędzia badawcze dla naukowców, dzięki którym laboratoria łatwiej będą mogły diagnozować i opracowywać terapie. 

Outlet spożywczy - platforma internetowa zajmująca się ułatwieniem przekazywania pełnowartościowych artykułów spożywczych, którym kończy się termin ważności. Dzięki temu jedzenie się nie marnuje, a producent unika kosztów utylizacji.

Polak Pomaga - portal mający ułatwiać zbiórki środków pieniężnych na działalność fundacji charytatywnych.

Finał polskiej trzeciej edycji konkursu Chivas The Venture odbędzie się 18 stycznia 2018 roku w Warszawie. Zwycięzca powalczy ze start-upami z całego świata o główną nagrodę.

Źródło: Chivas The Venture, Wyborowa Pernod Ricard