Startup Magazine

Artykuły

Bioscarf – szalik chroni przed smogiem

intro.jpg

Maciej Lewczuk

Smog doskwiera nam od lat, a z każdym rokiem jednak jest coraz gorzej i walka z nim to priorytet dla wielu ludzi. Maski przeciwpyłowe sprzedają się nieźle, ale prawdziwym hitem może okazać się szalik chroniący przed smogiem – Bioscarf.

Smog

Smog to nie tylko smród wydobywający się z kominów domów, fabryk i rur wydechowych w samochodach. To także wiele pyłów powstających podczas spalania różnych substancji, które osadzają się we mgle lub wilgotnym powietrzu i utrzymują na danym terenie, gdy nie wieje wiatr. Większość z tych pyłów nie jest obojętna dla zdrowia człowieka i zwierząt. Szkodliwość objawia się nasileniem dolegliwości związanych z chorobami górnych dróg oddechowych, a i zdrowi ludzie kaszlą, odczuwają drapanie w gardle, duszności, bóle głowy, etc. Długie przebywanie w zapylonym środowisku może doprowadzić do przewlekłych chorób płuc, oskrzeli, a nawet nowotworów.

Najgroźniejsze dla ludzkiego zdrowia są benzo(a)piren oraz cząstki PM2,5 i PM10. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) na 50 miast w Unii Europejskiej aż 33 charakteryzujące się największym stężeniu pyłu PM2,5 znajduje się w Polsce.

Jak chronić się przed smogiem?

Gdy nagromadzenie szkodliwych substancji w powietrzu przekracza dopuszczalne granice, zazwyczaj podawany jest komunikat, w którym zaleca się pozostanie w domach i nieotwieranie okien. Wychodzący powinni zastosować maski przeciwpyłowe lub przebywać na otwartej przestrzeni jak najkrócej. Wiele firm podchwyciło temat i zaczęły one oferować oczyszczacze powietrza, maski przeciwpyłowe dla dorosłych i dla dzieci.

Co ciekawe, prócz zwykłych masek różnego typu pojawiły się także specjalnie przygotowane produkty, które można stosować w zależności od kreacji (kolory, wzory, desenie), jak i indywidualnych preferencji – stylizowane na maski postaci z popularnych filmów, czy gier komputerowych.

Bioscarf

Zupełnie innym podejściem do ochrony przed smogiem wykazali się twórcy szalika Bioscarf. Materiał, z którego produkowany jest szalik, to przetworzone butelki PET i zapewnia potrójną ochronę przed szkodliwymi substancjami, w tym także PM2,5.

Oznacza to, że nie tylko można nosić go na szyi jak tradycyjny szalik, ale w przypadku wystąpienia smogu lub pojawienia się innych zanieczyszczeń w powietrzu, założyć go na nos i usta, dzięki czemu odfiltruje on większość szkodliwych substancji z powietrza.

Bioscarf został przetestowany przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) i okazało się, że filtruje ze średnią na poziomie 99,75 proc.

Obecnie dostępne są trzy wersje kolorystyczne Bioscarf – biała, czarna i oliwkowa.

Źródło: Bioscarf