Startup Magazine

Artykuły

StethoMe – elektroniczny stetoskop do zastosowań domowych

intro.jpg

Maciej Lewczuk

Polsko-izraelski fundusz TDJ Pitango Ventures kwotą 1,5 miliona dolarów wsparł poznański start-up StethoMe, który tworzy technologię inteligentnego, elektronicznego stetoskopu.

Stetoskop

Ze stetoskopem spotkał się każdy, kto choć raz był u lekarza pierwszego kontaktu, leżał w szpitalu lub przechodził badania. Zazwyczaj korzystają z niego lekarze, ale i pielęgniarkom nie jest on obcy.  Ten powszechny przyrząd diagnostyczny składa się zazwyczaj z okrągłego, płaskiego elementu z membraną akustyczną wzmacniającą dźwięki, który połączony jest systemem rurek ze słuchawkami wtykanymi delikatnie w uszy operatora. Współcześnie wykorzystywane stetoskopy dzielą się na kilka odmian, w tym na anestezjologiczny, internistyczny, kardiologiczny, elektroniczne, przemysłowe, etc.

StethoMe – elektroniczny stetoskop do zastosowań domowych

Jednym z najczęściej stosowanych urządzeń diagnostycznych w domach jest termometr. Dzięki niemu mierzymy temperaturę i możemy sami przeciwdziałać niektórym objawom – jak choćby zbijać temperaturę chorej osoby, czy zwierzęcia.

Innym powszechnie stosowanym narzędziem diagnostycznym, które jednak zazwyczaj wykorzystują lekarze, jest stetoskop. Do niedawna był on jednym z elementów domowych zestawów do mierzenia ciśnienia tętniczego. Dzieci mogły posłuchać bicia swego serca, ale niewiele osób osłuchiwało to serce pod kątem nierównomiernej pracy, szmerów w płucach, czy innych odgłosów organizmu.

Start-up StethoMe postawił sobie za cel stworzenie elektronicznego stetoskopu, który każdy mógłby wykorzystać w swoim domu jako podstawowe i łatwe w użyciu narzędzie pierwszej diagnostyki przedlekarskiej. Produkt powstał i przechodzi obecnie badania kliniczne i certyfikacje.

Jest to niewielki element przypominający końcówkę stetoskopu, ale bez rurek i słuchawek. Głowica jest tak skonstruowana, by dać się dobrze uchwycić, ma wbudowaną elektronikę, akumulator oraz wyświetlacz pokazujący komunikaty. Do jego budowy użyto materiałów, które pozwalają zachować higienę, choćby przez możliwość sterylizacji chemicznej.

Urządzenie może nagrywać dźwięki przechwycone przez membranę i nagrać je. Dodatkowo możliwa jest wstępna analiza tychże odgłosów. StethoMe łączy się bezprzewodowo z aplikacją na smartfony lub tablety, która krok po kroku instruuje operatora jak użyć głowicy do badania konkretnych narządów. Przechwytuje ona także wyniki, prezentuje wstępne interpretacje i umożliwia wysyłanie ich lekarzom.

Diagnozy stawiane są coraz dokładniej, gdyż wszystkie dane służą do analizy przez system uczący się maszynowo.

Wsparcie finansowe projektu

Jak wspomniałem na początku, start-up StethoMe uzyskał wsparcie finansowe w wysokości 1,5 mln dolarów. Wcześniej kilka milionów otrzymali jego twórcy od SpeedUp Group z Poznania, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz firmy Progamma. Dzięki pieniądzom możliwy jest rozwój, badania i certyfikacje, a także opracowanie najlepszego modelu biznesowego dla projektu.

Źródło: StethoMe