Startup Magazine

Artykuły

Artveoli – obrazy oczyszczające powietrze

intro.jpg

Maciej Lewczuk

Smog i walka z nim spędza ludziom sen z powiek. Rekordy sprzedaży biją firmy wytwarzające maski przeciwpyłowe, czujniki zanieczyszczeń i oczyszczacze powietrza. Artveoli oferuje instalacje  artystyczne, które oczyszczają powietrze z CO2 i wytwarzają tlen.

Smogathon

Smogathon jest konkursem, w którym udział może wziąć firma, startup, czy osoba, której pomysły są w stanie walczyć z zanieczyszczeniami powietrza, w tym przede wszystkim ze smogiem. Konkurs w tym roku miał swój finał tradycyjnie w Krakowie. Tradycyjnie, gdyż to Polacy są pomysłodawcami tego konkursu.

W tym roku 100 000 dolarów, z czego 75 000 przeznaczone będą na wdrożenie pomysłu w Krakowie, wygrała forma Artevoli ze swoją artystyczną konstrukcją.

Artveoli i jej artystyczne instalacje wytwarzające tlen

Zwycięzca Smogathonu 2017, firma Artveoli, zaprojektowała artystyczne instalacje, których zadaniem jest pochłanianie dwutlenku węgla i wytwarzanie tlenu. Firma wywodzi się z USA, a konkretnie z San Francisco. Pomysł na artystyczną instalację zrodził się ponad dwa lata temu i miał na celu nie tylko upiększenie pomieszczeń, w których przebywają ludzie, zarówno w pracy, jak i w domowym zaciszu, ale także oczyścić powietrze w tychże miejscach z dwutlenku węgla i uzupełnić ubytki tlenu.

Jak wspomniałem wcześniej, główna część nagrody zostanie przeznaczona na instalację artystycznych paneli w Krakowie, ale dzięki dodatkowej nagrodzie w wysokości 50 000 zł, którą ufundowała marka Otrivin, znajdą się one także w Żywcu.

Źródło: Artveoli