Startup Magazine

Artykuły

Cash flow, budżetowanie, startup – jak zarządzać finansami w młodym przedsiębiorstwie?

Do jednych z największych trudności, które stoją przed startupem z pewnością można zaliczyć znalezienie inwestora, który ulokuje pieniądze w przedsiębiorstwo niosące za sobą duży stopień ryzyka, ale i szansę na wysoką stopę zwrotu. Kiedy kapitał zostanie uzyskany pojawia się druga trudność – zarządzanie ibudżetowanie. Jak zarządzać finansami, aby nie zawieść siebie oraz pragnącego szybkiego zwrotu inwestora?

 Kolejna edycja warsztatów w katowickim Idea Hub już za nami. Podczas warsztatów pt. Zarządzanie i kontrolowanie finansów w firmie”, które swoim patronatem objęła redakcja StartUp Magazine, rozmawialiśmy o zarządzaniu małym przedsiębiorstwem w oparciu o budżet. W czasie szkolenia, oprócz żądnych wiedzy uczestników, gościliśmy prelegenta Adama Grzesika –  przedsiębiorcę oraz trenera, który od 7 lat prowadzi i zarządza własnymi firmami, a także sprawował funkcję dyrektora generalnego MR w Tradis (obecnie Eurocash).

Co należy do największych błędów popełnianych przez początkujących startupowców w kwestii budżetowania? Jakich zasad powinni się trzymać oraz w jaki sposób mogą kontrolować finanse w firmie?

 Koszty stałe, a koszty zmienne

 Pierwsza, fundamentalna zasada wg Adama Grzesika to rozdzielenie pieniędzy prywatnych od firmowych. Brak separacji tych środków przez początkujących przedsiębiorców jest efektem nieracjonalnego kontrolowania sytuacji finansowej firmy.

Drugą zasadą jest odnotowywanie wszelkich kosztów stałych – czyli takich, które nie są związane z obrotem firmy –  a także kosztów zmiennych, które są związane z obrotem. Stąd wynika kolejny błąd – nie uwzględnianie wszystkich kosztów, które mają wpływ na sytuację finansową firmy.

Trzecią regułą efektywnego zarządzania finansami jest określenie stałego wynagrodzenia, które przedsiębiorca będzie sobie miesięcznie wypłacał. Zasada ta pozwoli w łatwy i jasny sposób określić zyski, jakie co miesiąc przynosi firma.

Cash flow – kontroluj swój budżet

Zaraz po bilansie oraz popularnym rachunku zysków i strat, cash flow jest trzecim filarem sprawozdania finansowego. To jedno z najbardziej przydatnych narzędzi kontrolowania finansów w firmie, które pozwala na zestawienie przepływów pieniężnych oraz możliwości danego przedsiębiorstwa. Ten przejrzysty wyznacznik, pozwala racjonalnie ocenić płynność finansową firmy, a także jej zyski. Według Adama Grzesika szczególnie istotną kwestią na początku prowadzenia firmy jest właśnie cash flow. W jaki sposób możemy go prowadzić? Jednym z instrumentów, które ułatwi nam to zadanie jest arkusz kalkulacyjny Excela. Wpisujemy do niego wszystkie nasze wpływy oraz analogicznie – nasze wydatki i koszty. W ten sposób, jak na tacy, cash flow ukazuje nasz budżet – nieujemny, bądź niekorzystny. Niekorzystny oznacza, że więcej wydajemy niż zarabiamy, a nieujemny wskazuje pozytywny aspekt naszych działań i ukazuje przewagę wpływających środków nad wydatkami.

Więcej o zarządzaniu poprzez budżetowanie usłyszycie w poniższym, krótkim wywiadzie przeprowadzonymz Adamem Grzesikiem – trenerem, nauczycielem praktykiem, uczącym przez doświadczenie, właścicielem firmy szkoleniowej Biznes MBA. Wywiad został zrealizowany, dzięki agencji kreatywnej KAVA Studio w katowickiej placówce coworkingowej Idea Hub.

Na zdjęciu: Adam Grzesik

Na zdjęciu: Adam Grzesik

Link do wywiadu: https://www.youtube.com/watch?v=uGgPHs5okJU&t=4s

Autor artykułu:

Magdalena Pudełek
Community Manager Kava Studio
www.kavastudio.pl

 

 

 

 

 

Startup MagazineComment