Startup Magazine

Artykuły

Laureaci konkursu Startup Award ogłoszeni na Uroczystej Gali Forum Inwestycyjnego w Tarnowie

Maciej Lewczuk

W Tarnowie, w dniach 24-25 kwietnia 2017, odbyło się 10 Forum Inwestycyjne, na którym po raz trzeci przyznano nagrody w konkursie Startup Award, który organizowany jest, aby wyszukać i nagrodzić osoby, których pomysły wyróżniają się na tle innych innowacyjnością. W szranki stanęło aż 113 firm z Polski, Słowacji, Ukrainy i USA. Partnerem konkursu był PKN Orlen.

Nagrody w konkursie Startup Award

Nagrody w konkursie Startup Award zostały przyznane przez Kapitułę, która uwzględniła głosy oddane na firmy przez publiczność.
Pierwsza nagroda w wysokości 50 tys. zł. została przyznana spółce SiDLY Care z Warszawy, która stworzyła nowatorskie rozwiązanie w dziedzinie telemedycyny. Jej pomysłowy system łączący algorytmy, sieci neuronowe i pierwszą, certyfikowaną medycznie opaskę noszoną przez chorych na demencję, która niedługo wspomoże także osoby cierpiące na padaczkę. Wspomniany system pomaga rodzinom osób dotkniętych wymienionymi przypadłościami, monitorując zdalnie parametry życiowe chorych, które dzięki systemowi są przez cały czas dostępne dla opiekuna, rodziny, lekarza prowadzącego. Co więcej, prócz tych danych, do systemu spływają informacje o położeniu danej osoby i nie chodzi tylko o dane z modułu GPS, lecz także czujnika, który sprawdza, czy pacjent nie upadł. GPS pozwala na sprawdzenie, czy nie została przekroczona granica wyznaczona przez opiekunów – strefa poza miejscem zamieszkania, etc.
Beneficjentem drugiej nagrody, której wysokość to 30 tys. zł. została firma PelviFly, która także zajmuje się wspomaganiem medycyny. W tym przypadku chodzi o wykorzystanie nowych technologii w treningu mięśni dna miednicy u kobiet, które uskarżają się na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Rozwiązanie udało się opracować i przez dwa lata przetestować klinicznie na grupie kobiet, które zgodziły się wziąć udział w programie.
Trzecią nagrodę w wysokości 20 tys. zł. przyznano spółce FeetSafety, która inaczej niż poprzednicy, nie wspiera medycyny, a zajmuje się nowoczesnymi rozwiązaniami, które znajdują zastosowanie w branżach hotelarskiej i SPA. Wymyśliła i wprowadziła na rynek jednorazowe, antygrzybiczne kapcie (hotelarstwo) i maty antygrzybiczne (baseny, ośrodki SPA).

Czy warto brać udział w konkursie Startup Award?

Pozostałe firmy, które wzięły udział w konkursie, twierdzą, że samo zaprezentowanie się szerszej publiczności i potencjalnym inwestorom jest dla nich wielką szansą na rozwój. Dzięki wzięciu udziału w Forum Inwestycyjnym mogą też przedyskutować pewne rozwiązania i możliwości z przedstawicielami innych firm, nawiązać kontakty biznesowe, pozyskać inwestorów. Każda z nich poleca wzięcie udziału w kolejnej edycji konkursu Startup Award organizowanej podczas Forum Inwestycyjnego.

Fotografie: inwestforum.pl