Startup Magazine

Artykuły

eForcis - energia elektryczna nawet z minimalnego ruchu fal morskich

Maciej Lewczuk

Technologia „eForcis” pozwala na budowę boi, w których nawet minimalne ruchy powierzchni morza zamieniane są na energię elektryczną. Start-up Smalle Technologies z Hiszpanii ma w planach zbudowanie i uruchomienie 4 000 takich boi w ciągu pięciu lat.

Smalle Technologies

Firmę Smalle Technologies założono, aby opracować nowe sposoby odpowiedzialnego i ekologicznego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i jak najmniejsza ingerencja w środowisko to cel przyświecający założycielom. Dzięki dobrym podstawom, czyli wyszkoleniu i pasji inżynierów, którzy założyli firmę, stworzono prototypy i działające urządzenia spełniające założenia misji. Pierwsze pomysły zrodziły się w 2012 roku, w którym także zaprezentowano je na kilku konkursach, a dwa z nich okazały się przełomowe – inżynierowie zgarnęli na nich pierwsze nagrody: EcoEmprendedor XXI i EmprendeGO. Postanowili przekuć je w rzeczywistość i założyli firmę. W 2013 roku przystąpili do inkubatora, dzięki któremu zyskali możliwość dalszego rozwoju. Wystąpili o pożyczkę, którą wykorzystali na dopracowanie swojego pomysłu. Zyskali kolejnych sponsorów i patronów. Pod koniec 2013 roku byli finalistami konkursu EIT na Węgrzech. W 2014 roku przeprowadzili pierwsze testy w Barcelońskim porcie, które zakończyły się powodzeniem. Kolejne lata przyniosły dalsze granty na rozwój, jak i kolejne testy udoskonalonych rozwiązań technicznych. W marcu 2017 roku akcja crowdfundingowa przyniosła sukces, zebrali większą kwotę, niż zakładano – 240 500 euro.

eForcis

Generatory eForcis montowane przez Smalle Technologies na bojach zostały na tyle dopracowane, że pozwalają na generowanie energii elektrycznej nawet przy minimalnych ruchach powierzchni wody. Oczywiście większe fale oznaczają większą wydajność i zapewniają najlepsze wyniki. Do generowania energii wykorzystano zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Urządzenie ma postać niewielkiej, wodoodpornej skrzynki, którą można łatwo zainstalować na przystosowanych do tego bojach, a te umieścić na powierzchni wody.

Co z energią?

Wygenerowaną energię magazynuje się w specjalnie przystosowanych akumulatorach, które wymieniane są przez obsługę na łodziach. Mogą one także zasilać specjalne boje znakowe, meteorologiczne, a także wszelkie inne urządzenia wykorzystywane na morzu, w tym także choćby na platformach wiertniczych. Firma Smalle Technologies chce w ciągu pięciu lat wyprodukować i uruchomić aż 4 000 urządzeń z generatorem eForcis.

Zdjęcia i filmy: smalletec.com