Startup Magazine

Artykuły

FindAir - start-up roku 2017 w Polsce


Maciej Lewczuk

W Gdańsku wybrano start-up roku 2017, którym została firma FindAir. Kilka miesięcy wystarczyło, aby zdobyć uznanie i pozyskać inwestorów, dzięki którym produkt powinien pojawić się na rynku jeszcze w tym roku!

Wyjątek, czy nowy trend na rynku?

FindAir jest start-upem, który oficjalnie powstał w październiku 2016 roku, lecz pracowano nad nim od miesięcy. Trójka założycieli, architekt znający się na wzornictwie przemysłowym, biznesmen i informatyk, wzajemnie zarządzają firmą, ale żaden z nich nie tytułuje się prezesem. Dzięki połączeniu wiedzy, pomysłów i zaangażowania powstał projekt FindAir. Uczestnictwo w trzymiesięcznym programie Startupbootcamp Digital Health w Berlinie pozwoliło na doszlifowanie biznesu.  Po kilku miesiącach istnienia projekt wygrał konkurs na start-up roku 2017. Dzięki temu pozyskał nie tylko inwestorów, ale i wymierne nagrody finansowe, czyli 20 000 euro od Burmistrza Miasta Gdańsk i dodatkowe 17 000 euro z konkursu Digital Healthcare Hackathon.

FindAir w walce z astmą

Na astmę choruje coraz więcej dzieci, a i dorośli cierpią na tę przypadłość. W czasach, gdzie wszechobecny smog dopada większość populacji, nadal, tak jak kilkanaście lat temu, leczy się ją najczęściej sterydami. W niektórych przypadkach lekarze zalecają niewychodzenie z domu, gdy pojawia się zbyt dużo pyłów w powietrzu i to zarówno tych sztucznych, będących dziełem człowieka, ale i pyłków roślin, które znacznie nasilają objawy choroby.

FindAir chce wyprodukować inhalatory leków, które to urządzenia mają współpracować z aplikacjami dostępnymi na smartfony i tablety. Dzięki sparowaniu aplikacja ma gromadzić dane dotyczące częstotliwości i rodzaju sytuacji, w której pacjent użył inhalatora – pomogą one analizę lekarzowi mogącemu lepiej dobrać terapię i rodzaj oraz dawki leków. Użytkownik ma dostęp do kalendarza z wyraźnie zaznaczonymi dniami pylenia roślin, a także informacjami na temat ilości zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu danego dnia w okolicy, w której przebywa dana osoba. Gdyby zdarzyło się coś nieprzewidzianego, choćby mocne zasłabnięcie lub utrata przytomności, to aplikacja ma opcję lokalizacji użytkownika, gdyby nie odpowiadał on na telefon. Jeśli pacjent zapomni o regularnym korzystaniu z inhalatora, aplikacja przypomni o tym.

Grafiki i zdjęcia: FindAir.pl, InfoShare