Startup Magazine

Artykuły

NEXTBIO chce pokonać głód na świecie – walczy o milion dolarów

Maciej Lewczuk

NEXBIO Chivas Venture

NEXTBIO to start-up, który powstał aby walczyć z głodem na świecie. Firma zaprzęga rozwiązania biotechnologiczne do skuteczniejszej ochrony roślin w uprawach. Badania DNA pozwalają wykryć zagrożenia chorobowe upraw, skutecznie dobierać środki ochrony, a wszystko w maksymalnie trzy tygodnie od dostarczenia próbek.

Badania DNA i gleby w służbie rolnictwa

NEXTBIO postawiło na pomoc rolnikom, oferując indywidualne podejście do każdego przypadku. Zamiast wykryć najlepiej działające środki ochrony roślin przed najczęściej występującymi zagrożeniami upraw stosują badania DNA podstawy, liści, kłosów danej rośliny pobranych przez rolnika do dostarczonych przez firmę specjalnych pojemników według precyzyjnych instrukcji. Wystarczą dwa tygodnie na analizę przesłanego materiału, aby móc sporządzić czytelny i konkretny raport, w którym opisane są patogeny (konkretne organizmy, ilościową ocenę obecności, ocenę obecności w glebie) mogące zaatakować daną roślinę i zalecenia stosowania konkretnych środków ochrony. Dzięki takiej wiedzy rolnik może dobrać precyzyjnie oprysk, bez konieczności stosowania nieskutecznych środków, które nie dość, że nie zadziałają, to skumulują się w roślinie, przez co jej owoce będą nasycone niepotrzebnie chemią.

Dwa lata i są wyniki

Firma NEXBIO powstała w 2015 roku w projekcie Innova-Invest: inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia w Lubelskim Parku Naukowo – Technologicznym. Zespół tworzą fachowcy zajmujący się genetyką, metodami molekularnymi, interpretacją wyników badań, bioinformatyką, hodowlą roślin i zwierząt, analizą białek, konwencjonalną mikrobiologią i innymi dziedzinami. Firma pomaga zarówno dużym przedsiębiorcom, których gospodarstwa są po prostu ogromne, jak i ludziom mającym małe ogródki.

„Laboratorium w pudełku”

Zespół nie zasypia gruszek w popiele i pracuje pełną parą nad udoskonaleniem swojego pomysłu. Chcąc rozszerzyć działalność i zapewnić możliwość sprawdzenia patogenów w uprawach na całym świecie i to w dużo prostszy i szybszy sposób, opracowują „laboratorium w pudełku”, dzięki któremu każdy będzie w stanie przeprowadzać badania bezpośrednio na polu uprawnym i wstępne wyniki pojawią się już po kilku minutach od pobrania próbek! Takie urządzenie może zrewolucjonizować rolnictwo i zapewnić lepsze zbiory, co przełoży się na skuteczniejszą walkę z głodem na świecie.

Milion dolarów w zasięgu – konkurs Chivas The Venture

NEXBIO zdobyła pierwszą nagrodę (20 000 Euro) podczas imprezy infoShare Startup Contest w Gdańsku, pokonując 200 konkurentów z całego świata. Obecnie firma bierze udział w globalnym finale konkursu Chivas The Venture, w którym główną nagrodą jest okrągły milion dolarów. Internauci także mogą oddać swoje głosy na wybrane projekty. Gdy konkurs się rozstrzygnie, poinformujemy naszych czytelników o jego wynikach.

Zdjęcia: Nexbio, Chivas Venture