Startup Magazine

Artykuły

Wywiad: Dlaczego firmy powinny wybrać SaaS

Redakcja

Z Grzegorzem Filarowskim, prezesem zarządu Log Systems Sp. z .o.o., polskim producentem oprogramowania SAM ( Software Asset Management), rozmawiamy na temat biznesu SaaS.

1. Aplikacje oparte na chmurze takie jak Office 365 czy Box zyskują dużą popularność a klienci doceniają to, że ceny są znacznie niższe, niż gdyby mieli kupować wersję pudełkową. Czy w najbliższej przyszłości usługi oparte na modelu SaaS będą wypierać tradycyjne „pudełkowe” oprogramowanie, czy też ciągle są jakieś branże i firmy, które nie chcą korzystać z chmury?

Przyszłość należy do usług cloud. Trudno byłoby znaleźć startup z Doliny Krzemowej opracowujący oprogramowanie, które nie byłoby oferowane w modelu cloud. Co ciekawe, wiele młodych firm w ogóle nie ma aplikacji w modelu tradycyjnym. Nasz najnowszy produkt, Log Global Edition, również jest oferowany właśnie w modelu usługowym. Na pewno pozostaną obszary, gdzie użytkownicy będą wybierać tradycyjne oprogramowanie pudełkowe. Mam tutaj na myśli aplikacje finansowo-księgowe czy specjalistyczne oprogramowanie typu CAD CAM i kilka innych. Niemniej większość aplikacji będzie pracować w chmurze. 

2. Jak przekonać firmę do korzystania z usług SaaS, jeśli do tej pory przez wszystkie lata korzystała z oprogramowania pudełkowego?

Najlepszym argumentem jest cena.  Przedsiębiorcy nie muszą ponosić kosztów związanych z inwestycją początkową. Na przykład oprogramowanie Log Global Edition dostępne jest w modelu abonamentowym 1 euro za pracownika. To wydatek, na który może sobie pozwolić każda, nawet najmniejsza firma. Warto też podkreślić brak konieczności inwestowania w infrastrukturę IT czy specjalistyczną wiedzę, która jest niezbędna w przypadku korzystaniu z oprogramowania pudełkowego.

3. Jakie zalety dostrzegacie Państwo w modelu SaaS, ale poza tym, że model abonamentowy jest tańszy? Czy np. SaaS to też większe bezpieczeństwo?

Bezpieczeństwo jest kwestią kluczową. Proszę zwrócić uwagę, ile kłopotów sprawia przedsiębiorcom ransomware. Wielu z nich nie potrafi sobie poradzić z tym rodzajem malware’u i płaci wysokie odszkodowanie. Jeśli mamy oprogramowanie w chmurze - u zaufanego dostawcy, to nie ma się czego obawiać. Nasz Log Global Edition dostępny jest na platformie Microsoft Azure. Są też inne zalety SaaS: skalowalność, mobilność, uwolnienie się od dokonywania aktualizacji, eliminacja kosztów pracy specjalistów.

4. Firmy, które stawiają na SaaS, obecnie coraz częściej dołączają jeszcze opcję PaaS (Platform-as-a-Service). Dzięki temu dbają o retencję klientów, ponieważ pozwalają im tworzyć i dystrybuować dodatkowe aplikacje/wtyczki, które współpracują z główną usługą. W zamian za tworzenie takich wtyczek klienci otrzymują prowizje, a główna platforma ma kolejne „produkty”, które może sprzedawać. Czy Państwo również rozważacie taką opcję?

Nie wykluczamy takiej możliwości w przyszłości. Na razie zmierzamy jednak w nieco innym kierunku: udostępniamy naszym klientom za dodatkową opłatą opcjonalne moduły, opracowane przez naszych programistów, rozszerzające możliwości aplikacji.