Startup Magazine

Artykuły

Photon – robot rozwijający się razem z dzieckiem

Maciej Lewczuk

Zabawki dla dzieci stają się coraz bardziej wyrafinowane. Wśród różnego rodzaju edukacyjnych i rozwijających zdolności konstrukcji można wyróżnić wiele, choćby Lego Mindstorms. Jednakże warto wspomnieć też o tym, że i rodzimi młodzi wynalazcy mają się czym pochwalić – choćby robotem Photon.

Czym jest robot Photon?

Wynalazcy z Photon Entertainment stworzyli oni robota o nazwie Photon. Jest to konstrukcja, którą obsługuje się dzięki notebookowi lub laptopowi przez pierwsze godziny, a później można... zacząć go uczyć! Robot ma za zadanie uczyć logicznego myślenia, podstaw programowania, podejmowania decyzji, a także rozwijania pamięci. Jak twierdzą jego twórcy, zabawa i nauka dzieci w wieku od 6 do 12 lat wznosi się dzięki Photonowi na wysoki poziom.

Photon i jego wnętrze

Photon, jak na robota interaktywnego przystało, może pochwalić się szeregiem wbudowanych czujników. Są to między innymi czujniki dotyku, dźwięku, odległości, koloru podłoża, ruchu.
Dzięki nim może on wchodzić w interakcje z otoczeniem. Nie wszystkie z nich są aktywne od samego początku. Aktywowane są kolejno wraz z postępami, jakich dokonują dzieci, obcując z robotem. Robot dysponuje także świecącymi czułkami i oczyma. Co więcej, robota można z czasem wyposażać w dodatkowe akcesoria.

Historia Photona

Dla Photona wymyślono historię o statku kosmicznym, który rozbił się w drodze na Ziemię. Dzieci, korzystając z aplikacji na smartfony lub komputery, mają za zadanie pomóc robotowi w pozbieraniu jego części, które rozrzucone zostały po całym świecie, a do których dostępu bronią różne postaci spotykane w trakcie wędrówki. Aby rozwiązać problemy, dzieci wykonują zadania programistyczne. Dzięki wykonanym zadaniom zdobywają części i pomagają robotowi odzyskać kolejne zmysły (włączają czujniki).

Programowanie

Autorzy stworzyli system programowania robota inspirując się rozwiązaniami Google Blocky i Scratch. Dzięki temu, zabawę z programowaniem mogą zacząć nawet dzieci w wieku 6 lat. W aplikacjach umieszczono tablice wyników i postępów, które zachęcają do rywalizacji oraz rozwijania swoich umiejętności. Dzięki indywidualnemu podejściu do rozwiązywania zadań i zdobywaniu punktów, Photon może rozwijać się za każdym razem inaczej.

Materiały i zdjęcia: meetphoton.com