Startup Magazine

Artykuły

Nestmedic dzięki Pregnabit doprowadzi ciążę do szczęśliwego rozwiązania

Maciej Lewczuk

Nestmedic, to firma, którą założono, aby wspomóc kobiety w ostatnich tygodniach ciąży innowacyjnym produktem do telemedycznego monitorowania płodu. Urządzenie teleKTG (Kardiotografia) jest jedynym w Polsce i jednym z niewielu na świecie, które uzyskało stosowne certyfikaty i zostało dopuszczone do sprzedaży i użytku.

Pregnabit

System Pregnabit (źródło: Pregnabit.com)

System Pregnabit (źródło: Pregnabit.com)

Wiele matek w ostatnich tygodniach ciąży martwi się o stan płodu. Bywa, że źle się poczują, przy ograniczonej mobilności może dojść do nawet niewielkiego wypadku (upadek, zasłabnięcie, uderzenie, etc.), po którym zalecane jest jak najszybsze udanie się do przychodni i wykonanie dość długiego badania KTG. Jest to badanie, w którym sprawdzane są takie parametry jak akcja serca płodu, tętno matki, skurcze macicy. Zazwyczaj przeprowadzane jest to w przychodni lub szpitalu i trwa dość długo. Dla matek jest to mało komfortowe, stresujące i czasochłonne, szczególnie jeśli najbliższy szpital jest daleko od domu.

Aby ulżyć matkom, których ciąża może być zagrożona, albo które chciałyby monitorować ostatnie tygodnie ciąży w domu, a nie w szpitalu opracowano urządzenie oraz cały system monitorowania o nazwie Pregnabit.

Dzięki połączeniu w jednym małym urządzeniu Pregnabit możliwości przeprowadzenia ciągłego, komfortowego badania KTG i wysyłania danych bezprzewodowo do Medycznego Centrum Telemonitoringu, pozwala wykwalifikowanemu personelowi analizować informacje w dowolnym czasie. Cztery sensory sprawdzają dokładnie tętno matki, akcję serca płodu, skurcze mięśni macicy, a czwarty pozwala matce samodzielnie oznaczać ruchy płodu, które ona czuje.
Firma Nesmedic opracowała nie tylko samo urządzenie, ale także system operacyjny dla niego, protokół komunikacji z Medycznym Centrum Telemonitoringu poprzez łącza telefonii komórkowej.  Dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth możliwe jest połączenie Pregnabita z telefonami komórkowymi, tabletami lub laptopami, dzięki czemu możliwa jest analiza danych w aplikacjach na tychże platformach.

Prócz tego, opracowano algorytmy, dzięki czemu system w Medycznym Centrum Telemonitoringu jest w stanie samemu analizować dane i w razie czego wszcząć alarm, przesłać szybkie powiadomienie lekarzowi prowadzącemu, wezwać do ciężarnej karetkę, a także wysłać SMSa matce i ją uspokoić, jeśli miała jakiekolwiek wątpliwości.

Twórcy systemu Pregnabit

Firmę Nestmedic, producenta systemu Pregnabit, tworzą fachowcy: założyciele - Dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha i Dr n. med. Anna Skotny, doktorant Politechniki Wrocławskiej w dyscyplinie Elektronika Jan Tarka (Dyrektod ds. Technologii) i inni.

Założyciele oraz sama firma otrzymała wiele wyróżnień. Między innymi prezes firmy NESTMEDIC została wyróżniona przez MIT Technology Review honorowym tytułem Innovators Under 35 in Poland oraz specjalnym wyróżnieniem Innovator Of The Year 2016, wyróżnienie dla Pregnabit w konkursie Orange Fab dla firm technologicznych, New Europe 100 — changemakers in central and eastern Europe. Res Publica, Google, Visegrad Fund oraz Financial Time wyłoniło Patrycję Wizińską-Sochęjako jedna z siedmiu kobiet z Polski.

Grafiki i zdjęcia: pregnabit.com