Startup Magazine

Artykuły

Insuretech – technologiczne start-upy w branży ubezpieczeniowej

Maciej Lewczuk

W wielu branżach, gdzie kontakt z klientem jest niezwykle ważnym czynnikiem działalności i rozwoju wkraczają ułatwienia w postaci różnego rodzaju systemów informatycznych. Dzięki nim wiele spraw można załatwić szybko, niemal o każdej porze i z każdego miejsca na świecie.
Jedną z ważnych i dużych branż, w których radzą sobie start-upy technologiczne, jest między innymi bankowość.

Wszystko do internetu?

Obecnie rysuje się dość mocny podział wśród klientów dużych instytucji, szczególnie tych zajmujących się finansami. Starsi użytkownicy, którzy nie do końca odnajdują się w dobie nowoczesnych technologii, polegają na spotkaniach w siedzibach tychże firm, z rozmową z żywym człowiekiem, drukowanymi umowami, dokonywaniem operacji bezpośrednio w siedzibie danej instytucji. Są osoby, które korzystają z drogi elektronicznej, która ułatwia im wiele spraw, ale nie ufają jej na tyle, by poważniejsze sprawy pozostawić systemom cyfrowym.

Coraz większa rzesza młodych ludzi (starszych w sumie też) stawia jednak na szybkość, wygodę i dostęp do nich 24 h/7 dni w tygodniu. Dla nich kontakt z żywym konsultantem często mógłby nie istnieć. Oni chcą wszystko, co się da załatwić przez smartfon i internet, tu i teraz.

Start-up w branży ubezpieczeniowej

Duże firmy mają sporą bezwładność w działaniach, które zmieniają podejście do najważniejszych elementów systemu. Jednymi z takich molochów były do niedawna instytucje bankowe. Gdy jednak przekonały się do nowoczesnych systemów informatycznych, wiele z nich zainwestowało z dobrym skutkiem w digitalizację wielu swoich sektorów. Podobnie zaczyna się dziać w kwestii ubezpieczeń. Cyfryzacja postępuje i towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą przespać rewolucji technologicznej i inwestują w rozwiązania start-upowe, które połączą sprzedaż polis, obsługę szkód i wszelkie inne interakcje z klientami.

Temat poruszyła Sylwia Wendziuk w artykule zamieszczonym na stronie Pulsu Biznesu.

Nowe narzędzia, które znajdą się w rękach ubezpieczycieli, pozwolą na połączenie wszelkich działań mających na celu marketing, wyceny polis i roszczeń, prowizję, kontakty z klientami, rozliczenia roszczeń, likwidację szkód, reasekurację oraz zarządzanie całością.

Bywa tak, że zlecenie opracowania systemów przekazywane są wyspecjalizowanym start-upom, czyli firmom, które powstały głównie po to, aby przygotowywać duże systemy, zatrudniając kontraktowych menedżerów, projektantów i programistów. Często też zleca się testowanie tego typu systemów własnym działom lub zewnętrznym, wyspecjalizowanym w tym start-upom.

Start-upy dla ubezpieczeń

Jednymi z ciekawszych innowacji, które pojawiają się na rynkach wielu krajów, są start-upy, które opracowały systemy łączące nawigacje samochodowe z rejestratorami zapisującymi parametry jazdy ubezpieczonego pojazdu. System łączy się on-line z serwerem, na którym algorytmy analizują styl jazdy kierowcy i sprawiają, że można wyliczyć prawdopodobieństwo, że dany kierowca swoim agresywnym stylem może powodować groźne sytuacje na drodze, albo niemal gwarantować spowodowanie kolizji (gwałtowne ruszanie i manewry, późne hamowanie, częste przekraczanie prędkości, etc.) lub wręcz odwrotnie, jego łagodna i płynna jazda zgodnie z przepisami gwarantuje niemal to, że nie będzie on sprawcą, a co najwyżej ofiarą wypadku czy kolizji. Dzięki takim danym można w łatwy sposób określić, jaka powinna być wysokość ubezpieczenia, które trzeba zaproponować kierowcy przy przedłużeniu polisy.

YU! to mariaż PZU i popularnej nawigacji społecznościowej Yanosik. Podobny system oferuje także Link4, współpracując z Navi Expert – Link4 Kasa Wraca. Alianz komunikuje się z klientami i oferuje swoje usługi poprzez platformę Messenger.

Pole do popisu

Szacunkowy czas na rozwinięcie się tej branży to kilka najbliższych lat. Warto zatem zainteresować się branżą ubezpieczeniową i tworzyć nowe projekty, które mogą ułatwić w najbliższej przyszłości obsługę, kontakt, albo kalkulację ryzyka w różnych grupach docelowych. Tuzów z dużą kasą nie brakuje, dlatego inwestycja w tę branżę może okazać się prawdziwą żyłą złota.

Źródło: Puls Biznesu