Startup Magazine

Artykuły

OrCam MyEye pomoże ludziom z upośledzeniem wzroku

Maciej Lewczuk

Zdrowi ludzie, którzy nie mają styczności z osobami borykającymi się z różnego typu upośledzeniami, nie zdają sobie sprawy z tego, jakim problemem mogą być nawet drobne ułomności, a jakimi gdy problemy są o wiele poważniejsze. Powstaje jednak coraz więcej start-upów, których założyciele wymyślają i wprowadzają w życie rozwiązania pozwalające ułomności niwelować na tyle, żeby cierpiącym na nie udawało się funkcjonować na zupełnie innym, komfortowym wręcz poziomie.

Kto skorzysta z OrCam MyEye?

Zapytano kiedyś grupę ludzi, jakie upośledzenie najbardziej by im przeszkadzało. Często wymieniane były problemy z poruszaniem się, smakiem, mową, a także słuchem i wzrokiem.
Z niedowidzeniem uczeni i wynalazcy zmagają się od wielu lat. Wymyślane i testowane są różnego rodzaju implanty, kamery, etc.

Jednym z nowszych pomysłów jest OrCam MyEye. Małe urządzenie montuje się do oprawki okularów osoby niedowidzącej. Ma ono za zadanie ułatwiać życie osobom ze znacznym upośledzeniem wzroku. Składa się ono z kamery, części odpowiedzialnej za przetwarzanie obrazu, w której zaszyto opracowane przez wynalazców algorytmy.

 

Praktyczne zastosowanie OrCam MyEye

Zamontowane na oprawce okularów urządzenie wystarczy aktywować gestem dłoni i palców. Po tym, wystarczy popatrzeć choćby na osobę przed sobą, by system opisał to, co widzi. Przykładowo opis może brzmieć „przed Tobą jest mężczyzna”, lub, gdy zakodujemy w systemie twarz danej osoby wraz z jej danymi, to urządzenie rozpozna i odczyta użytkownikowi nazwisko tego człowieka.

Innym zastosowaniem jest odczytywanie napisów i treści. Wystarczy wskazywać palcem tekst lub używając gestu „zakreślić go”, a system odczyta treść na głos. Ułatwi to nie tylko czytanie gazet, książek, ale też pisanych drobnym drukiem etykiet na towarach, nominałów banknotów, niezbyt wyraźnych oznaczeń ulic, etc. Ma także możliwość wykorzystanie tłumacza, który przyda się choćby podczas odczytywania napisów w menu restauracji, opakowaniu, podczas podróży zagranicznej – nazwy ulic, dokumenty, etc.

Kolejnym zastosowaniem jest rozpoznawanie przedmiotów. System odczyta i zinterpretuje kształt, kolor, czasem nawet fakturę i materiał.

Cena OrCam MyEye

Urządzenie nie należy do najtańszych gadżetów. Producent wycenia je na… 3500 dolarów USA, co jest kwotą, która może ostudzić nieco zapał nabywcy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że OrCam MyEye jest urządzeniem działającym niezależnie – nie trzeba go parować ze smartfonem. W wielu przypadkach można będzie zapewne wystąpić o dofinansowanie z różnego rodzaju funduszy pomocowych dla osób z niepełnosprawnościami, a może ktoś pokusi się o oferowanie go w formie długotrwałego wypożyczenia i pobierania za niego przystępnych opłat abonamentowych – jest to także pomysł na biznes.

Źródło: tecthcrunch, orcam