Startup Magazine

Artykuły

OpitBuy pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy w firmie

Maciej Lewczuk

W 2005 roku w Warszawie założono firmę OptiBuy, która wykorzystywała doświadczenie niemieckiej Araia oraz polskiej OptiBuy Procurement Solutions. Jej założyciele stworzyli ją, gdyż ich celem jest oferowanie kontrahentom wysokiej klasy doradztwa zakupowego.

Po co firmom doradcy zakupowi?

Małe firmy zazwyczaj bazują na doświadczeniu ich założycieli, ale bywa, że zakupami do firmy zajmują się po prostu sekretarki. W większych jest dział zakupów i utrzymania ruchu, które nie tylko zajmują się zakupami produktów potrzebnych na linii produkcyjnej, wymaganych w procesach technologicznych, ale też wszelkiego typu przedmiotów biurowych, infrastruktury IT, maszyn, serwisu, etc.

Doradcy zakupowi stawiają sobie za cel taką optymalizację procesów zakupowych, by można było zaoszczędzić na produktach, materiałach i wydatkach na inne cele, by nie pogorszyć wydajności, jakości pracy, komfortu pracowników, a często je znacznie poprawić przy znacznym zmniejszeniu kosztów.

Jak wygląda praca doradców zakupowych?

Zazwyczaj początek współpracy z doradcami zakupowymi, takimi jak przedstawiciele OptiBuy, polega na wykonaniu audytu, po uprzednim zapoznaniem się z oczekiwaniami klienta. Kolejnym etapem jest analiza obserwacji i zebranych danych pod kątem optymalizacji i efektywniejszego zarządzania zasobami firmy. Na tej podstawie powstaje strategia, którą wdraża się później, angażując nie tylko działy zakupów i utrzymania ruchu, kierownictwo, ale także pracowników. Kadrę szkoli się pod względem oszczędnego i efektywnego wykorzystania wszelkich zasobów firmowych. Całość procesu przebiega pod nadzorem fachowców z OptiBuy.

Założyciele OptiBuy

Zespół firmy OptiBuy tworzą fachowcy, którzy mogą się pochwalić pracą w wielu dużych firmach, skutecznym wdrażaniem dużych projektów, udzielaniem się na uczelniach (wykłady). Prezesem Zarządu jest Mateusz Borowiecki, a jego partnerami są Tomasz Gonsior i Bartłomiej Bącik. Wraz załogą w warszawskim biurze tworzą oni trzon OptiBuy. Rozszerzyli działalność na teren Czech i Chin.

Co prócz doradztwa zakupowego?

Prócz audytów, doradztwa i wdrażania nowych rozwiązań oszczędnościowo-optymalizacyjnych w firmach, OptiBuy zajmuje się łączeniem firm z partnerami z zagranicy, dzięki czemu ułatwiają rozwój i ekspansję działania przedsiębiorstw poza granicami Polski. Oferują także kompleksowe rozwiązania informatyczne wspomagające procesy zakupowe i dostawy towaru do produkcji.

Klienci OptiBuy

OptiBuy współpracuje z sukcesami z takimi firmami jak choćby MAN, ING, BOSCH, SIEMENS, Polpharma, ERGO Hestia, CLAAS, PKO Bank Polski, Poczta Polska i z wieloma innymi.

Źródło: optibuy