Startup Magazine

Artykuły

Domek z kart – Jerzy Łątka i technologia FLe2XARD

Maciej Lewczuk

Nowinki w architekturze, czy rozwiązania poprawiające jakość lub cenę domów to obecnie jeden z dynamiczniejszych trendów na rynku budowlanym. Nowe projekty, zadziwiające materiały, domy pasywne, ekologiczne podejście. Jednym z takich nowatorskich pomysłów jest Domek z kart Jerzego Łątki.

Domek z kart

Jerzy Łątka zgłosił projekt Domek z Kart / House of Cards do konkursu Futu Wro – Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Projekt zwyciężył w nim i otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Domek z Kart / House of Cards jest jednostką mieszkalną, którą zaprojektowano na wykorzystanie przez 5 do 20 lat.  Nowatorskim rozwiązaniem jest jeden z głównych (70 proc.) materiałów wykorzystanych do jego budowy, a chodzi o… papier! Do budowy prototypowej jednostki o powierzchni 12 m2, będącej częścią większego kompleksu mieszkaniowego wykorzystano ramę konstrukcyjną z kątowników kartonowych oraz panele ścienne, podłogowe i dachowe. Dodatkowo zainstalowano na nim panele fotowoltaiczne, które mają zapewnić niezależność od przyłączy elektrycznych. Energia gromadzona jest w akumulatorach, by w nocy lub przy złej pogodzie można było korzystać z urządzeń elektrycznych.

Technologia FLe2XARD - prototyp

Wspomniana w tytule technologia FLe2XARD była opracowywana przez kilka lat na Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytecie Technicznym w Delft i Uniwersytecie Sztuki i Designu w Kioto. Domek z Kart to prototyp najmniejszej jednostki systemu FLe2XARD. Prototyp zbudowano czas Letniej Szkoły Architektury – Living Unit 2016 w sierpniu 2016 roku we Wrocławiu. Budyneczek stanął na Placu Solnym we Wrocławiu. Obecnie znajduje się na terenie kampusu Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, gdzie obserwuje się go i poddaje testom. Ma to na celu zbadanie, jak materiały zachowają się po wystawieniu na promienie słoneczne, deszcz, wiatr, mróz i gorąco. Dzięki temu można będzie w przyszłości wykorzystać materiały z recyklingu lub po prostu papierowe „kartki” o grubości do 20 cm i gramaturze wynoszącej do 500 g/m2 – warto wspomnieć, że kartka papieru ksero (zwykłego i najtańszego) to zazwyczaj około 0,03 mm i 80 g/m2. Panele zostały zaimpregnowane przeciwogniowo i przeciwwilgociowo.

Więcej o projekcie i dalszych jego losach można dowiedzieć się między innymi na facebookowym profilu.

Zespół projektowy i wykonawczy

Przy projekcie i budowie prototypu brali udział Jerzy Łątka, Julia Schonwalder, Marcel Bilow, Paulina Urbanik, Olga Gumienna, Joanna Malińska, Agata Mintus, Weronika Lebiedowska, Magdalena Wiktorska, Natalia Olszewska, Wojtek Wiśniewski, Damian Wachoński, gościnnie: Dominik Gomółka.

Źródło: archi-tektura.eu, wizualizacje Kinga Lukasińska