Startup Magazine

Artykuły

Elephant – biomedyczne ubranko dla niemowlaków

Maciej Lewczuk

Dzieci w pierwszych miesiącach życia narażone są na różne niebezpieczeństwa. Najczęściej przestrzega się przed śmiercią łóżeczkową (wynikiem bezdechu sennego), oraz zmniejszonym napięciem mięśniowym. Okazuje się, że studenci z Koła Zainteresowań Cybernetycznych Wojskowej Akademii Technicznej opracowali specjalne ubranko, które ma pomóc rodzicom w tym trudnym dla ich noworodków i niemowlaków okresie.

Pomysły studentów WAT

Od lat studenci WAT (Wojskowej Akademii Technicznej) prezentują ciekawe pomysły dotyczące różnych dziedzin życia. Ich pomysły miały między innymi pomagać w badaniach nad lekami na chorobę Parkinsona, wspomóc rozpoznawanie nadchodzących ataków epilepsji, a także monitorować poziom cukru w organizmie chorych na cukrzycę. Mając dobre zaplecze szkoleniowe i laboratoryjne, a także doradztwo i pomoc wykładowców, realizowali oni te bardzo śmiałe pomysły. Tym razem jednak postanowili zająć się bezbronnymi istotami, jakimi są małe dzieci, szczególnie mające tygodnie i miesiące życia.

Elephant – biomedyczne ubranko dla niemowlaków

Najnowszym pomysłem jest projekt Elephant. Jest to ubranko dla niemowlaków, które wyposażono w szereg czujników, których zadaniem jest monitorowanie takich parametrów jak napięcie mięśniowe, oddech, temperaturę ciała, pracę serca, potliwość. Dane przekazywane są do specjalnej aplikacji, która dzięki algorytmom jest w stanie wykryć nieprawidłowości i zaalarmować rodziców bądź opiekunów dziecka, zanim stanie mu się krzywda. Co więcej, ubrano ma wbudowane wibrujące elementy, które w krytycznych momentach są w stanie pobudzić dziecko. Przydaje się to nie tylko do budowania odpowiedniego napięcia mięśniowego, w tym do rehabilitacji, ale także w przypadku bezdechu pobudzić dziecko do oddychania.

Zaawansowany prototyp

Elephant to obecnie prototypowe ubranko, na którym testowane są wszystkie czujniki, wibratory i systemy powiadamiania poprzez aplikację mobilną. W ostatecznej wersji wszelkie elementy dodatkowe mają mieć na tyle niewielkie rozmiary, aby całość była komfortowa dla dziecka, niezbyt podatna na uszkodzenia, zwłaszcza pranie w wyższych temperaturach (robi się to, aby pozbyć się drobnoustrojów z ubranka, które nosi niemowlak).

Badania kliniczne i dofinansowanie

Aby tego typu produkt mógł znaleźć się na rynku, musi nie tylko przybrać odpowiednią formę, ale także przejść niezbędne badania (w tym kliniczne) oraz uzyskać odpowiednie certyfikaty i zezwolenia. Studenci liczą nie tylko na wsparcie uczelni, ale także na nagrodę w konkursie Microsoft Imagine Cup, w którym startują z projektem Elephant. My trzymamy kciuki i nie omieszkamy poinformować o wynikach tegoż zmagania na międzynarodowej arenie.

Źródła: ElephantPolska Zbrojna