Startup Magazine

Artykuły

Nightly pozwoli Ci się wyspać

Maciej Lewczuk

Mieliście kiedykolwiek problemy z zasypianiem, koszmarami sennymi, wczesnym wstawaniem, wysypianiem się? Jeśli choć jeden raz padła odpowiedź twierdząca, to aplikacja Nightly może być jednym z rozwiązań, które warto wypróbować.

To nie jest kolejna aplikacja do monitorowania snu

Przyznam, że testując różnego rodzaju aplikacje miałem okazję zapoznać się z tymi, które mają za zadanie sprawdzenie jakości snu. Trafiały się też takie, które prócz monitorowania i zapisywania danych analizowały je, aby obudzić mnie w wyznaczonych widełkach czasowych i to w takim momencie, w którym będzie to dla mnie najbardziej korzystne. Testowane aplikacje jednak nie do końca spełniły moje oczekiwania. Do teraz nie korzystałem z nich już ani razu. Okazuje się jednak, że nasi rodacy opracowali bardzo ciekawą aplikację, będącą swego rodzaju kombajnem do „zarządzania snem”, a nie tylko do monitorowania jego przebiegu. Nightly ma znacznie większe możliwości.

Nightly poprawia jakość snu

Jak wspomniałem wcześniej, Nightly to nie tylko oprogramowanie do monitorowania przebiegu snu. Naukowcy we współpracy z artystami postanowili podejść do tematu snu dość kompleksowo. Monitorowanie poszczególnych faz snu to tylko jeden z elementów systemu. Całość ma pomagać już w fazie zasypiania, monitorować sen i po wykryciu symptomów, żeświadczących o śnieniu koszmarów, przeciwdziałać im lub łagodzić ich wpływ na odpoczynek, a dodatkowo wybudzić w takiej fazie snu, żeby jak najmniej odczuć negatywne skutki pobudki.

Badania laboratoryjne

Projekt zaczął kiełkować w 2014 r. dzięki pomysłowi Michała Wolniaka i Łukasza Młodyszewskiego. Chcieli poradzić sobie z własnymi problemami i zwrócili się o pomoc do naukowców zajmujących się leczeniem zaburzeń snu. Dużo danych zgromadzili dzięki zaawansowanej aparaturze, jak choćby polisomnografowi zbierającemu informacje o śmie pacjentów Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii. W powstaniu systemu Nightly brali udział nie tylko naukowcy, ale i artyści.

Jak połączyli swoje siły? Algorytmy wykorzystane przy tworzeniu Nightly zostały stworzone dzięki wynikom badań. Skąd w zespole artyści? Odpowiadają tylko za wygląd programu? To pewnie także, ale głównym ich zadaniem było stworzenie obrazów, animacji i dźwięków oraz połączenie ich razem, aby pomagały one odpowiednio „nastroić” organizm przed snem, stymulować go w trakcie, a także pomóc łagodnie i skutecznie obudzić się o poranku.

Praca i rozwój

Twórcy nie zamierzają porzucić dalszych badań. Zależy im na rozwoju systemu Nightly, dlatego prócz badań laboratoryjnych chcą wykorzystać pomoc użytkowników. Jeśli macie ochotę wspomóc ten projekt, to może warto wziąć udział w darmowym teście systemu – wystarczy pobrać aplikację na smartfony z systemami Android lub iOS, wypełnić zgłoszenie i przez kilkanaści tygodni sprawdzić działanie systemu, dostarczając naukowcom materiału do udoskonalenia algorytmów aplikacji.

Źródła: SWPS Nightly