Startup Magazine

Artykuły

ScanSat– pierwszy polski satelita obserwacyjny

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Dzięki grantowi z programu „Szybka Ścieżka” firma Scanway z Wrocławia może poważnie zająć się budową pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego ScanSat.

Budowa satelity, który ma orbitować wokół Ziemi to nie przelewki. Nie wystarczy podjąć postanowienie, wydać kasę i zbudować sobie coś, co będzie działało. Trzeba wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników. Między innymi zimno, brak ciśnienia, promieniowanie kosmiczne, etc. Jednak masa satelitów jest budowana i większość z nich jest ekspediowana w przestrzeń kosmiczną.

Polski satelita

ScanSat nie będzie pierwszym polskim satelitą w kosmosie. Pierwszym był PW-Sat, który został wyniesiony na orbitę 13 lutego 2012 roku. Miał on za zadanie testowanie elastycznych ogniw fotowoltaicznych i systemów deorbitacji satelitów. Niestety jego misja nie powiodła się.

ScanSat ma być niewielkim satelitą, którego wielkość określa się na 3U (trzy jednostki) – bok będzie miał około 34 cm. Jego układ pomiarowy ma zakres działania 350-12000 nanometrów. Zostanie on wyniesiony na orbitę 400 km w 2020 roku.

Kto i gdzie?

Scanway to firma założona przez absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Jeśli nie znaliście jej wcześniej, to może obiło Wam się o oczy i uszy to, że firma ta opracowała kosmiczną wiertarkę w ramach projektu DREAM (Drilling Experiment for Asteroid Mining).

Wsparcie

Firmę Scanway w budowie i testowaniu satelity ScanSat wspierać będą naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN, które wygrało rozpisany przez wrocławską firmę przetarg.

Źródło: Scanway, Wyborcza, Interia