Startup Magazine

Artykuły

Niewidomi w Capgemini

Maciej Lewczuk

Czy niepełnosprawny może być programistą? Sądzi się, że dlaczego nie, ale tylko jeśli ma sprawne ręce i wzrok. Okazuje się jednak, że dzięki rozwiązaniom opracowywanym przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej, niedowidzący i niewidomi będą mogli pracować jako programiści.

Niepełnosprawność przeszkodą w szukaniu pracy w IT?

Ulatwienia dla niewidomych.jpg

Wiele osób rekrutujących pracowników do branży IT sądzi, że niedowidzący, czy niewidomi nie poradzą sobie z pracą w IT. Okazuje się jednak, że bez problemu mogą one znaleźć pracę, choćby w call center, zajmować się obsługą klienta, a także na innych stanowiskach. Niewidomy naukowiec inż. Marek Tankielun z Laboratorium Tyfloinformatycznego współpracującego z Politechniką Wrocławską twierdzi, że przeszkodą nie jest niepełnosprawność, a jedynie przystosowanie stanowiska pracy.

Niewidomi pracują w IT

Osoby niedowidzące i niewidome nie tylko mogą, ale już pracują na wielu stanowiskach, nawet w dużych firmach. Jednym z rodzimych przykładów jest firma Capgemini, w której w Krakowie niepełnosprawni zajmują się między innymi audytem danych, obsługą klienta, jak również obsługą procesów finansowych. Marek Tankielun wspomina, że osoby z niepełnosprawnością wzroku radzą sobie także na stanowiskach inżynierów oprogramowania, są projekt managerami, testerami.

Czym zajmuje się Laboratorium Tyfloinformatyczne?

Laboratorium Tyfloinformatyczne pod kierownictwem inż. Marka Tankieluna opracowują metody dostosowywania stanowisk pracy, w tym sprzętu i oprogramowania dla osób niedowidzących i niewidomych. Nie chodzi tylko o interfejsy do obsługi samego sprzętu, ale także rozwiązania dla stron internetowych i systemów informatycznych, dzięki czemu niepełnosprawni wzrokowo będą mogli skutecznie zajmować nowe stanowiska w branży IT.

Adaptacja materialow.jpg

Nauka układu klawiszy klawiatury pomaga w pisaniu, a syntezatory mowy w odczytywaniu danych z ekranu komputera. Specjalne urządzenie, zwane monitorem brajlowskim, pozwala na samodzielne czytanie treści – płaska powierzchnia kryje w sobie możliwość prezentacji wypukłego pisma Braille’a, które niewidomy rozpoznaje opuszkami palców. Doskonałym narzędziem jest także system prezentujący wypukłą grafikę (obrazy, wykresy, etc.).

Dodatkowe rozwiązania problemów niewidomych

Wspomniane wcześniej urządzenia to tylko podstawowe elementy stanowisk pracy osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Świetnie sprawdzają się także promowane od niedawna nadajniki informacji zwane beaconami. Ich zadaniem jest wysyłanie informacji do smartfonów i tabletów znajdujących się w pobliżu – coś w rodzaju wiadomości typu Push. Dzięki nim zarówno pełnosprawni jak i niewidomi mogą otrzymywać niezbędne im w pracy informacje, zwykle do tej pory przekazywane e-mailami, biuletynami, czy też ulotkami. Dane zapisane w smartfonie system może automatycznie przeczytać osobie niewidomej, dzięki czemu nie przeoczy ona żadnego polecenia służbowego lub ciekawej/ważnej informacji.

Dostosowanie stron internetowych do odczytywania ich przez niedowidzących lub niewidomych musi zawierać także specjalnie spreparowane grafiki. Dzięki nowym rozwiązaniom, programy odczytujące informacje na głos nie tylko przedstawią treść tekstu, ale opiszą także to co widać na zdjęciach, wykresach, etc. Wystarczy tylko dobrze opisać metadane obrazków, grafik i fotografii, aby niepełnosprawny otrzymał pełny „obraz” witryny czy systemu. Jest to coś na kształt audiodeskrypcji w telewizji, gdzie niesłyszącej osobie prezentowana jest nie tylko tekstowo treść dialogów, ale także opisy odgłosów, muzyki, rodzaju głosu bohaterów (krzyk, szept, etc.).

Laboratorium Tyfloinformatyczne i Capgemini

Pilotażowy projekt Laboratorium Tyfloinformatycznego i firmy Capgemini ma sprawdzić w realny sposób rozwiązania dla niedowidzących i niepełnosprawnych, dzięki którym mają oni stać się pełnoprawnymi pracownikami w firmach IT.

 

Źródło: Tyflolab, Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej(YouTube), Photo by Markus Spiske on Unsplash