Startup Magazine

Artykuły

Start-upy odpowiedzią na rewolucję w energetyce?

Start-up Ebike Lite rozwija Gboost, mały i ultralekki napęd elektryczny do rowerów, który pozwala użytkownikom płynnie zmieniać napęd rowerowy na elektryczny. Niemiecka firma Vilisto pomyślała o pracownikach biur, tworząc samouczący się termostat do pomieszczeń, z wbudowaną detekcją obecności. Natomiast portugalskie przedsiębiorstwo Pro-Drone rozwija technologię mającą przeprowadzać inspekcję infrastruktury energetycznej za pomocą dronów. Te start-upy już zdobyły inwestora i merytoryczne wsparcie. Ale dziesiątki innych innowacyjnych projektów posiada potencjał, by zmienić oblicze sektora energetyki. Gdzie mogą szukać wsparcia?

źródło: Personal PR

źródło: Personal PR


Wyzwania sektora energii
Energetyka nieuchronnie zmierza w stronę rozproszonej, czyli lokalnego wytwarzania i zarządzania energią. Lokalne magazyny energii już dziś zarządzane są przez aplikacje mobilne, a koszty pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych stale maleją, osłabiając pozycję firm energetycznych bazujących na paliwach kopalnych. Jest to związane z postępującą rewolucją cyfrową i gwałtownym wzrostem znaczenia inteligentnych systemów elektroenergetycznych (ang. smart grids). Tak wygląda dziś i jutro w branży energetyki. Jednak w dobie przemysłu 4.0 i rewolucji cyfrowej to nie jedyne wyzwania sektora energetycznego. Te i szereg innych czynników powodują, że najwięksi gracze w branży energii decydują się korzystać z technologii tworzonych przez start-upy i inwestować w nie.
– Nie można przecenić roli start-upów w tworzeniu nowych rozwiązań, które sprawią, że zarządzanie energią będzie coraz łatwiejsze oraz dedykowane różnym odbiorcom – zarówno tym indywidualnym, jak i korporacyjnym. Kreatywni ludzie, których wspieramy w InnoEnergy, przedstawiają coraz to lepsze innowacyjne rozwiązania i elastycznie dostosowują je do zmian w sektorze energetycznym – mówi Jakub Miler, CEO InnoEnergy Central Europe, organizatora PowerUp! - największego konkursu dla start-upów z branży energetycznej w 23 krajach Europy Środkowej.

Do konkursu mogą zgłaszać się kandydaci, proponujący projekt związany z energią, posiadający prototyp urządzenia, dedykowany zespół i prognozowany czas do wejścia na rynek maksymalnie dwa lata. Laureaci dwóch poprzednich edycji to już dziś międzynarodowe firmy, które ze wsparciem InnoEnergy w szybkim tempie rozwijają i komercjalizują swoje projekty, wchodząc nie tylko na rynki europejskie, ale także do Azji czy USA. Jednym z przedsiębiorstw z imponującym „success story” jest EasySolar z Polski, które proponuje rozwiązanie firmom zajmującym się energetyką słoneczną. Aplikacja umożliwia projektowanie, zarządzanie i monitorowanie systemów fotowoltaicznych. Z usług EasySolar skorzystało dotychczas przeszło 9 tysięcy firm.

Wsparcie dla innowacji

Finał główny konkursu PowerUp! w Budapeszcie i finały regionalne (polski w Warszawie) poprzedzone będą intensywnymi warsztatami, podczas których finaliści będą mieć możliwość dopracowania swojej oferty i szlifowania umiejętności prezentacji. Do trzeciej edycji konkursu przesłano do tej pory 123 aplikacje z 16 krajów. Najlepsi, podobnie jak w zeszłym roku, wezmą udział w warsztatach z takimi trenerami, jak Rafał Szczepanik, współzałożyciel portalu Pracuj.pl.

- InnoEnergy obecnie wspiera niemal 200 start-upów z całego świata, co czyni nas największym akceleratorem w branży cleantech. Szukamy i wspieramy w rozwoju oraz wprowadzeniu na rynek firm, których ambicją jest tworzenie rozwiązań o zasięgu globalnym – podkreśla Jakub Miler.

Walkę o pozyskiwanie energii z natury toczy Glowee, której przewodnim hasłem jest „światło z morza”. Założycielka start-upu, Sandra Rey, zafascynowana bioluminescencją – zjawiskiem, które pozwala świecić zwierzętom (np. żabom w celu przyciągnięcia zdobyczy), postanowiła rozwinąć system wykorzystujący te same reakcje chemiczne. W rezultacie otrzymała źródło światła, które nie potrzebuje zasilania elektrycznego ani infrastruktury. Sandra Rey została laureatką nagrody przyznawanej przez MIT Technology Review dla założycieli najbardziej innowacyjnych firm poniżej 35. roku życia, a o Glowee mówią media na całym świecie.

Foreseeti ze Szwecji to prekursor w zarządzaniu cyberbezpieczeństwem w energetyce przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Produkt flagowy Foreseeti securiCAD, umożliwia firmom skuteczne zarządzanie ich architekturą bezpieczeństwa w sieci. Start-up realizuje swój plan, aby stać się światowym liderem w zarządzaniu cyberbezpieczeństwem nie tylko w sektorze energii, ale również np. w sektorze bankowości.

- Wspomniane wcześniej rozwiązania: Gboost, EasySolar, Pro-Drone czy Vilisto pokazują jak wielka jest rozpiętość rozwiązań proponowanych przez start-upy. Wciąż jednak jest miejsce dla kolejnych. InnoEnergy szuka start-upów działających w sektorach: czyste technologie gazowe i węglowe, magazynowanie energii, efektywność energetyczna, energia ze źródeł chemicznych, energia odnawialna, inteligentne sieci elektroenergetyczne, inteligentne i efektywne energetyczne miasta i budynki oraz energetyka jądrowa – mówi Łukasz Świercz, Business Creation Officer w InnoEnergy Central Europe.  
Mateusz Lisowski, CEO w Enetech radzi nowym projektom jak zwiększyć swoją szansę na sukces. Jego firma oferuje autorski zbiornik służący do magazynowania oraz transportu ciepła na niewielkie odległości (do 30 km) wypełniony materiałem zmiennofazowym PCM (z ang. Phase Change Material):
- Innowacyjny pomysł to za mało. Rynek energii jest bardzo wymagający, a w przypadku młodych firm liczy się czas. Należy jak najwcześniej skontaktować się z potencjalnymi klientami, aby dowiedzieć się, jakie są ich oczekiwania. Bardziej niż produkt liczy się potrzeba, jaką on rozwiązuje i wartość jaką ze sobą niesie jego użytkowanie.
Z pewnością jest zapotrzebowanie na rozwiązania, które zmienią nie tylko sektor energetyczny, ale będą mieć wpływ na całą krajową, europejską i światową gospodarkę. Jakub Luboński z Bin-e twierdzi, że inspirację do stworzenia pierwszego inteligentnego kosza, który sam rozpoznaje i sortuje odpady komunalne czerpał z życia – i dodaje:
- Na rynku nie było rozwiązania, które pozwalało ludziom poradzić sobie z niewdzięcznym obowiązkiem segregacji. Naszym największym marzeniem jest zmiana systemu recyklingu na świecie. Jak każdy start-up, chcemy zmieniać świat.
Konkurs PowerUp! czeka na odważnych wizjonerów, projektujących nowe technologie, które mogą przynieść korzyści zarówno klientom, jak i dostawcom energii w perspektywie globalnej.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie formularza na stronie konkursowej: www.powerup.innoenergy.com (termin nadsyłania zgłoszeń mija 11 września).

 

Startup MagazineComment