Startup Magazine

Artykuły

Kamizelki nie do prze… pobicia!

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Ochrona życia żołnierzy, policjantów, ochroniarzy, a także zwykłych ludzi to dla niektórych firm priorytet. Jak się okazuje, jednym z ciekawszych pomysłów w tym temacie może pochwalić się konsorcjum składające się z Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex, Politechniki Warszawskiej i Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce.

Ciecze chronią przed kulami

Inżynierowie opracowali nowoczesną kamizelkę kuloodporną, która do ochrony wykorzystuje nie grube blachy, ceramiczne wkłady lub sploty z supertkanin, a specjalna ciecz. Chodzi o tak zwany płyn nienewtonowski, czyli mieszaninę, która zwykle jest gęsta niczym kisiel lub budyń, ale gdy przypadkiem gwałtownie przyłoży się do jej powierzchni siłę, twardnieje lub staje się twardo-elastyczna na tyle, że jest w stanie wyhamować obiekt taki jak nawet kula z pistoletu lub karabinu.

Płyn nienewtonowski

Płyn, który jest cieczą nienewtonowską można zrobić samemu i poeksperymentować z nim. Aby go wykonać potrzebna będzie kilkulitrowa miska, szklanka wody, dwie szklanki dowolnego budyniu lub mąki ziemniaczanej i jeden lub kilka barwników spożywczych. Do miski trzeba wlać wodę, do niej wsypać proszek i dodać nieco barwnika. Całość dokładnie wymieszać i można rozpocząć zabawę.

Gdy weźmie się nieco mieszaniny i zacznie ugniatać, będzie ona miała konsystencję plasteliny, ale wystarczy dać substancji „chwilę odpoczynku”, a zacznie przepływać przez palce. Także rzucenie miękkiego kawałka ugniatanej mieszaniny na blat stołu sprawi, że stanie się ona bardzo twarda, podobnie jak próba gwałtownego uderzenia palcem w powierzchnię mieszaniny – warto uważać, gdyż można zrobić sobie krzywdę.

Połączenie dwóch światów

Inżynierowie postanowili stworzyć taką mieszaninę, którą uda się umieścić w komorach kamizelki kuloodpornej. Dzięki zastosowaniu mieszaniny nienewtonowskiej zapewnili wysoką odporność na wszelkiego rodzaju uderzenia i postrzały, a jednocześnie jest ona dużo lżejsza od klasycznych kamizelek wykorzystujących metalowe płyty i ceramikę. Co więcej, materiał wraz z wypełnionymi płynem komorami nie jest sztywny, a pozwala na zginanie, czego nie zapewniają klasyczne kamizelki kuloodporne.

Obecnie projekt jest na takim etapie, że może zostać wdrożony do produkcji.

Źródło: wnp.pl, kanał youtube me3340 (Standardowa licencja YouTube), wikimedia (domena publiczna)