Startup Magazine

Artykuły

AI-Speaker odpowiedzią na konstrukcje Google i Amazona

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Asystenci zaszyci w systemach operacyjnych od kilku lat ułatwiają życie użytkownikom różnego rodzaju urządzeń, od komputerów, smartfonów, tabletów po specjalnie skonstruowane głośniki. Odpowiedzią na takie konstrukcje przygotowane przez Google i Amazona może być nasz rodzimy AI-Speaker.

Od radia do inteligentnego głośnika

Grupa zapaleńców znających się na elektronice postanowiła pewnego dnia w 2016 roku pomóc niewidomej osobie tworząc dla niej specjalne radio internetowe sterowane pilotem. Wykorzystano tani komputer Raspberry Pi, serwis Mopidy i samodzielnie przygotowane oprogramowanie.

Zespol.jpg

Projekt ewoluował. Zachęcony sukcesami zespół postanowił dodać nowe funkcjonalności. Od sterowania głosem zamiast pilotem, informacje o lokalnej pogodzie, odtwarzanie nie tylko radia internetowego, podcastów i plików muzycznych (z USB), ale także wyszukiwanie danych w Wikipedii.

Sprzęt

Drewniana obudowa.jpg

Prócz wspomnianej podstawy, czyli komputerka Raspberry Pi dołożono do zestawu głośnik. Aby jednak nie poprzestać na jakimkolwiek dźwięku postanowiono, że to co ma generować urządzenie, to musi być audio na wysokim poziomie. Pojawił się dodatkowy głośnik. Aby dopełnić całość, pudło rezonansowe postanowiono wykonać z drewna. Z jednego kawałka!

Oprogramowanie

Prócz podstawowego oprogramowania pojawiły się plany na stworzenie systemu pozwalającego na sterowanie sprzętem przez dowolne urządzenie z zainstalowaną przeglądarką internetową.

Ewolucji ciąg dalszy

Prócz wspomnianych wcześniej funkcji dodawano nowe, w tym także możliwość wykorzystania AI-Speakera jako soundbara, monitorów studyjnych, albo sterownika, który podpiąć można do zewnętrznego wzmacniacza.

CrowdFunding

Jeśli taki projekt spodoba się naszym czytelnikom, to twórcy projektu zapowiadają, że lada chwila rozpocznie się kampania społeczna, dzięki której każdy będzie mógł wesprzeć twórców w realizacji swojego pomysłu, czyli jego produkcji na szeroką skalę.

Źródło: Facebookowy profil projektu, www.ai-speaker.com