Startup Magazine

Artykuły

Otwarty bank umów dla startupów

Maciej Lewczuk

Twórcy startupów mają zazwyczaj sporo problemów do rozwiązania. Jedną z ważniejszych spraw są umowy, które podpisuje się między innymi z inwestorami, na pożyczki konwertowalne i granty.

InCredibles

Wszystkie umowy powstały z inicjatywy Sebastiana Kulczyka i jego programu InCredibles. Szablony powstały we współpracy z kancelarią prawną Snażyk Granicki i biznesmenem Sebastianem Kulczykiem. Wszystko na kształt tego, co obowiązuje w Dolinie Krzemowej – tam umowy są ustandaryzowane, żeby łatwiej było tworzyć i prowadzić biznes.

Umowa z inwestorami

Umowy.jpg

Umowę z inwestorami (Term sheet) twórcy startupu podpisują już na początku współpracy.
Jest to wstępne porozumienie dotyczące warunków inwestycji i planów jej dotyczących. Umowę ostateczną podpisuje się dopiero po negocjacjach. Prócz szablonu są dostępne także przydatne komentarze.

Umowa pożyczki konwertowanej

Umowa pożyczki konwertowanej na udziały w startupie pozwala na uzyskanie pożyczki od osoby lub firmy inwestującej w nowy biznes. Spisane są w niej warunki, na jakich inwestor uzyskuje uprzywilejowane udziały w firmie.

Umowa grantowa

Umowa ta pozwala na określenie zasad przyznawania grantów w postaci pieniędzy firmom. Między innymi gwarantuje ona inwestorowi możliwość uzyskiwania informacji o osiąganiu kolejnych celów (kamieni milowych), które firma uzyskuje dzięki otrzymanym środkom pieniężnym. Jeśli środki zostaną zutylizowane niezgodnie z umową, zazwyczaj startup musi je zwrócić.

Pomoc za darmo

Wszyscy, którzy zakładają nową firmę i będą pozyskiwali środki od inwestorów, powinni zapoznać się z tymi dokumentami i uwagami, które są dostępne. Warto zapamiętać, że są one opracowane przez fachowców i dostępne zupełnie za darmo.

Źródło: Startup Poland