Startup Magazine

Artykuły

Rząd dofinansuje wymianę kas fiskalnych na obsługujące e-paragony

Maciej Lewczuk

E-paragony mają zastąpić dotychczasowe papierowe odcinki drukowane przez kasy fiskalne. W wymianie starych kas drukujących na papierze termotransferowym na nowoczesne e-wersje ma pomagać Rząd RP.

E-paragony

E-paragony mają zastąpić standardowe paragony drukowane przez przedsiębiorców klientom po dokonaniu transakcji. Koncepcja wymiany „papierowych” wersji na elektroniczne powstała, gdy stwierdzono problem z kontrolowaniem przedsiębiorców, którzy nie zawsze rzetelnie stosowali się do przepisów prawa.

E-paragony nie tylko będą od razu trafiały do systemu ewidencyjnego, który Urząd Skarbowy będzie mógł bez problemu kontrolować, ale także ułatwi klientom kontrolę swoich wydatków. Elektroniczne wersje paragonów będą mogły być automatycznie przesyłane do systemów, w których podgląd wydatków będzie miał prócz US także klient. Dzięki temu będzie on w stanie na bieżąco kontrolować swoje wydatki, a aplikacje pozwolą nie tylko na generowanie statystyk, ale też na doradzanie optymalizacji – np. gdzie warto kupowac dany towar, bo w danym sklepie okazał się najtańszy, biorąc pod uwagę zadany czas.

Eliminacja szarej strefy i pomoc Rządu RP

Prócz ułatwień dla klientów, także możliwość bieżącego kontrolowania firm pozwoli Rządowi RP na ograniczenie szarej strefy. Aby skutecznie eliminować nieuczciwych przedsiębiorców, Rząd RP wprowadza nowe przepisy, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Będzie to oznaczało, że pierwsze firmy będą musiały wymienić swoje dotychczasowej kasy fiskalne na ich nowoczesne e-wersje. Firmy, które po raz pierwszy będą musiały nabyć kasy fiskalne, a także Ci, którzy zobowiązani będą do wymiany sprzętu w pierwszej kolejności, mogą liczyć na pomoc Rządu RP. Pomoc będzie polegała na przyznaniu ulgi w wysokości 1000 zł na zakup / wymianę kas fiskalnych w wersji „e”.

Kto pierwszy wymieni kasy fiskalne na obsługujące e-paragony?

Pierwszymi firmami, które będą zobowiązane do wymiany kas fiskalnych na sprzęt obsługujący e-paragony, będą stacje benzynowe i podmioty gospodarcze zajmujące się motoryzacją. Wymiana w nich ma się dokonać do 1 stycznia 2019 roku. Pół roku dłużej mają na wymianę firmy z sektorów gastronomicznych i budowlanych. Kolejne pół roku i wszystkie podmioty zajmujące się kosmetyką, fryzjerstwem i stylizacją fryzur, a także branżą fitness będą musiały wymienić urządzenia na kasy obsługujące system e-paragonów. O tym, kto i kiedy ma wymienić sprzęt na nowoczesny, będą informowały organy rządowe za pomocą różnych mediów.

Źródło: money.pl