Startup Magazine

Artykuły

Mastercard: Smartfon terminalem płatniczym

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Terminale płatnicze są wszędzie, nawet na bazarach, czy mikrostoiskach na festynach. Można korzystać z nich mając przy sobie jedynie kartę do płatności zbliżeniowych, odpowiedniego smartfona lub nawet smartwatcha z NFC i oprogramowaniem. Mastercard idzie dalej, wprowadza możliwość zamiany smartfona z NFC w terminal płatniczy!

Płatności zbliżeniowe

Płatności zbliżeniowe zdobywają w Polsce coraz więcej zwolenników. Zamiast nosić przy sobie gotówkę, wystarczy kawałek plastiku. Dodatkowo, nie trzeba wkładać karty do terminala i wystukiwać PIN, ale przy płatnościach poniżej 50 zł tylko dotknąć lub zbliżyć w odpowiednim miejscu i… już! Dla jednych to codzienność, dla starszych magia. Nie da się ukryć, że ułatwia to życie i jednocześnie sprawia, że coraz rzadziej korzystamy z gotówki. Poza tym, że jest to ułatwienie, szczególnie w dobie wszechobecnego pośpiechu, to i wiele instytucji może mieć wgląd w to, co, gdzie, kiedy i ile kupujemy i wydajemy wirtualnych pieniędzy.

Ostatnich kilkanaście miesięcy przyniosło wzmożone promowanie smartfonów wyposażonych w moduły pozwalające na płatności zbliżeniowe oraz odpowiednie oprogramowanie pozwalające takich płatności dokonywać. Ostatnie tygodnie to znów promocja płatności zbliżeniowych dokonywanych poprzez smartwatche. Mały, elektroniczny zegarek z funkcjami smartfona lub asystenta osobistego, który prawie zawsze mamy ze sobą. Nie zadziała tylko, gdy nie ma energii w akumulatorze. Nie mniej, wszystko idzie do przodu. Co jeszcze można zaproponować konsumentom oraz przedsiębiorcom?

Smartfon terminalem płatniczym

Wspomniałem wcześniej o terminalach, które można spotkać nawet na bazarach lub na mikroskopijnych stoiskach na różnych imprezach lub festynach. Sam płaciłem w terminalu spiętym przewodem lub poprzez Bluetooth ze smartfonem łączącym się z internetem bezprzewodowo (GSM). Okazuje się, że dla tego typu sprzedawców i usługodawców Mastercard wraz z firmami Elavon, Mobeewave i Polskie ePłatności chce wprowadzić rozwiązanie, dzięki któremu do płatności zbliżeniowych nie trzeba będzie terminala, bo smartfon z odpowiednim układem NFC wspomaganym oprogramowaniem i połączeniem internetowym (Wi-Fi, GSM) sam stanie się terminalem.

Pilotażowy program Mastercard

Pilotażowy program pozwoli małym i średnim przedsiębiorcom rozszerzyć działalność dzięki pozbyciu się ograniczenia do płatności gotówkowych lub kłopotliwych terminali stacjonarnych. W tym rozwiązaniu wykorzystane zostaną smartfony Samsung Galaxy S7. Oprogramowanie wspomagane przez silne szyfrowanie połączeń do przesyłania danych między wirtualnym terminalem a bankiem zapewni obydwu stronom – sprzedawcy i klientowi – bezpieczeństwo w transakcjach bezgotówkowych. 

Wprogramie ruszającym jesienią weźmie udział 200 przedsiębiorców, aby ostatecznie dobić do 500 podmiotów testujących nowy system. Początkowa faza programu ograniczy transakcje do maksymalnie 50 zł jednorazowej zapłaty.

https://newsroom.mastercard.com/eu/pl/press-releases/jak-zmienic-smartfon-w-terminal-platniczy/

Źródło: mastercard