Startup Magazine

Artykuły

Bankowa kryptowaluta - Utility Settlement Coin (USC)

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Kryptowaluty ostatnimi czasy wywołują sporo emocji. Pisze o nich niemal każdy portal związany z biznesem, IT i innymi dziedzinami życia. Skoki wartości i rynek analizują tuzy z dziedziny binesu i ekonomii. Zakasują ich używania niektóre państwa. Okazuje się teraz, że stworzeniem własnej kryptowaluty zainteresowane są banki.

Kryptowaluty – Bitcoinowi, Ethereum i inne

Kryptowaluty to w skrócie rozproszony system, który przechowuje informacje o posiadaniu pewnych, ustalonych i wirtualnych jednostek. Całość informacji jest szyfrowana i przechowywana w sieci. Właściciele wielu lub części jednostki kryptowaluty mają w swoim portfelu klucz, który poświadcza o jej posiadaniu.

Kryptowaluty zdobywają popularność głównie przez nienaturalnie szybki wzrost ich wartości, kontrowersje na temat ich powstawania, giełd pozwalających na handel i wymianę, a także wokół darkwebu, w którym płatności dokonuje się tylko kryptowalutami. Okupy w oprogramowaniu ransomware także wypłaca się obecnie w Bitcoinach.

Kopalnie kryptowalut

Powstają prawdziwe, gigantyczne kopalnie kryptowalut – zaawansowane komputery obliczające pewne równania. Zaawansowanie w tych obliczeniach powoduje pojawianie się na kontach właścicieli „koparek” portfeli z częśćią lub całymi jednostkami kryptowalut.

Utility Settlement Coin (USC)

Utility Settlement Coin (USC) to kryptowaluta, którą zamierzają stworzyć banki Banco Santander, Barclays, BNY Mellon, Canadian Imperial Bank of Commerce, Credit Suisse, Deutsche Bank, HSBC, MUFG, NEXD, State Street, i UBS. Do nich przystąpią zapewne wkrótce także inne banki. Co ciekawe, prace rozpoczęły się już dawno i kryptowaluta przeszła pierwsze testy. Obecnie trwa trzecia faza rozwoju, czyli testowanie w środowisku bankowym.

Najprawdopodobniej pod koniec 2018 roku może zostać przeprowadzona pierwsza transakcja za pomocą USC. Co ciekawe, kryptowaluta nie będzie służyła do dokonywania transakcji na giełdach, lecz do przeprowadzania transakcji między zrzeszonymi bankami, co ma być znacznie wydajniejsze niż operowanie walutami tradycyjnymi.    

Źródło: Financial Times, World Top Best (youtube)