Startup Magazine

Artykuły

Duże firmy zakładają startupy

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Startupy zwykle zakładają ludzie lub małe grupy znajomych mających podobne pomysły i wizję na biznes. Duże firmy zazwyczaj stają się mentorami lub inwestorami, ale czy wiecie, że duzi zakładają bardzo wiele startupów?

Rozwój biznesu

Jeśli ktoś ma prężnie działającą firmę, to zwykle stawia na jej rozwój, szuka nowych pomysłów, produktów, usług, etc. Często dzieje się to w obrębie jednego podmiotu, ale coraz częściej otwierają spółki córki lub zależne tylko w części. Tego typu działania mają na celu przeniesienie części prac do innego podmiotu, który może zajmować się zupełnie innymi dziedzinami, niż firma macierzysta. Nowa firma może także świadczyć usługi twórcy, ale także innym podmiotom, które tego potrzebują. Bywa też tak, że tego typu podmioty zakładane są też tylko po to, żeby w razie problemów ograniczyć straty finansowe (gdy trzeba będzie zamknąć firmę) lub wizerunkowe (jeśli interes nie wypali albo działa w wątpliwy prawnie lub moralnie sposób).

Startupy dużych firm

Zakupy w markecie.jpg

Ciekawe startupy dużych firm to przykładowo AmazonFresh. Potentat w handlu elektroniką i nie tylko, otworzył pododdział firmy zajmujący się dostawami zamówionego towaru w mniej niż 24 godziny. Podobnie zadziałał Google, który połączył siły z Walmartem, czyli największą siecią marketów w USA. W ofercie Google Express pojawią się towary z sieci handlowej, które klienci będą mogli zamówić i otrzymać błyskawicznie bez wychodzenia z domu. Takie działanie nie dla każdego będzie typowym startupem, ale kto mówi, że wszystkie muszą być typowe?

Czy to się opłaca?

Warto podpatrywać największych i dążąc ich śladem zaoferować początkowo w swojej okolicy, a potem rozwinąć się na szersze rejony, a także zagranicę. Czy to się opłaca? Skoro najwięksi łączą siły, to i mali mogą to zrobić, oferując większym systemy usprawniające ich pracę, dystrybucję, zarządzanie, dostawy, etc. Internet daje obecnie ogromne pole do popisu, szczególnie w dziedzinach handlu i dystrybucji dóbr.

Źródło: Google, Amazon