Startup Magazine

Artykuły

ParrotOne – komunikator i inteligentna klawiatura dla niepełnosprawnych i seniorów

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Polski start-up ParrotOne jeszcze w tym roku chce zaprezentować komunikator i inteligentną klawiaturę dotykową do komputera, która ma wspomóc głównie niepełnosprawnych i seniorów.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych i seniorów

ParrotOne chce pomóc niepełnosprawnych, chorym i seniorom w kontakcie ze światem, a także zapewnić im łatwiejsze rozpoczęcie lub kontynuację aktywności zawodowej poprzez zdalną pracę.

Pomysłem jest połączenie specjalnej aplikacji mobilnej i klawiatury dotykowej. Obydwa rozwiązania zaprojektowano z myślą o osobach z ograniczoną sprawnością rąk, dla których pisanie na smartfonie bądź komputerze jest okupione trudnością i wysiłkiem. Jak dowiodły testy, system może być pomocny także w przypadku u dzieci oraz osób z dysleksją lub wadami wzroku.  

Dotykowa klawiatura ParrotOne

Dotykowa klawiatura to nowy projekt start-upu ParrotOne. Prace nad urządzeniem rozpoczęto w zeszłym roku. Klawiaturę ParrotOne będzie można podłączyć do komputera stacjonarnego lub laptopa. Specjalna, dotykowa konstrukcja pozwoli ograniczyć do minimum siłę potrzebną do naciskania klawiszy, a wykorzystujący sztuczną inteligencję system autosugestii słów i całych zdań (które będą pojawiać się na dotykowym wyświetlaczu OLED) znacznie ograniczy liczbę ruchów potrzebnych do wprowadzenia treści w dowolnym programie – np. edytorze tekstu, kliencie poczty elektronicznej lub komunikatorze. Dodatkowo system będzie uczył się stylu pisania i budowanych przez użytkownika zdań, co dodatkowo przyspieszy tworzenie wiadomości. 

W przypadku zakupu klawiatury przez osoby niepełnosprawne pojawi się możliwość skorzystania z dofinansowania PFRON. Zespół ParrotOne pracuje obecnie nad prototypem urządzenia, który ma powstać w ciągu najbliższych miesięcy.

Aplikacja mobilna ParrotOne

ParrotOne rozwija także swój pierwszy produkt, którym jest aplikacja mobilna w formie komunikatora. Poza szyfrowanym kanałem komunikacji aplikacja ma oferować połączenie z popularnymi usługami, takimi jak programy do obsługi wiadomości SMS, poczty Gmail lub portalu społecznościowego Facebook. Twórcy mają już gotowy prototyp i planują udostępnienie finalnej wersji programu w trzecim kwartale tego roku. 

Interfejs aplikacji wykorzystuje duże elementy wyświetlane na całym ekranie, przez co pisanie przy ograniczeniach w postaci spastyczności, przykurczy, drżeniu rąk czy wad wzroku jest dużo łatwiejsze. Podobnie jak sprzętowa klawiatura dotykowa, aplikacja bazuje na uczeniu maszynowym. Dzięki niemu pisanie całych zdań będzie możliwe przy wykonaniu zaledwie kilku kliknięć zamiast kilkunastu. Rozwiązanie ParrotOne poprawia interpunkcję, znaki diakrytyczne oraz dba o odpowiednią wielkość liter.

Nowością w aplikacji ParrotOne jest rozszerzenie o moduł B2B/B2G. – Dzięki modułowi użytkownicy aplikacji będą mogli ją wykorzystać do prowadzenia rozmów z konsultantami online obsługi sklepów internetowych, urzędów czy przychodni. Do zainicjowania rozmowy z użyciem aplikacji, wystarczy jedno kliknięcie ikony ParrotOne w przeglądarce internetowej – tłumaczy Piotr Lewandowski, CEO ParrotOne.

ParrotOne ma również pomóc niepełnosprawnym w komunikacji w językach obcych oraz uczeniu się ich. Po uruchomieniu odpowiedniego trybu, słowa i zdania tworzone przy wykorzystaniu listy podpowiedzi, będą automatycznie tłumaczone na żądany język z zachowaniem poprawności gramatycznej i stylistycznej. Cały proces tworzenia i tłumaczenia wiadomości będzie wymagał tylko kilku kliknięć.

Źródło: ParrotOne