Startup Magazine

Artykuły

Pakomatic Consierge – start-up wybrany przez Pocztę Polską

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Dostarczaniem paczek Poczta Polska zajmuje się od dziesięcioleci, dlatego, gdy ostatnimi czasy podgryzają ją firmy kurierskie i paczkomaty, wybrała Pakomatic Consierge, aby być bliżej ludzi.

Paczki i przesyłki pocztowe i kurierskie

Od dawna korzystamy z przesyłek różnego rodzaju. Paki, paczuszki, paczki listowe towarzyszą nam od dziesięcioleci. Do niedawna monopolistą na naszym rynku była Poczta Polska. Dużą konkurencją stały się firmy kurierskie, które specjalizują się w odbieraniu i dostarczaniu paczek siedzibie klienta. Dzięki temu nie trzeba wybierać się specjalnie na pocztę i stać nieraz w bardzo długich kolejkach. Niestety za swoje usługi firmy kurierskie pobierały znacznie wyższe opłaty, ale chętnych do korzystania z nich było sporo.

Paczkomaty

Potem i Poczta Polska wyszła do ludzi i stworzyła firmę kurierską. Wtedy pojawiło się coś nowego, co w pewnym sensie zrewolucjonizowało rynek przesyłek małych i nieco większych – paczkomaty. InPost wszedł na rynek i od razu podbił serca wielu klientów, w tym piszącego ten artykuł. Nie dość, że można było nadać szybko i wygodnie paczkę o każdej porze dnia i nocy, to jeszcze możliwy był odbiór 24h przez 2-3 dni w wybranym przez siebie paczkomacie.

Początki nie były łatwe, gdyż paczkomatów było jak na lekarstwo i nieraz trzeba było przejechać dosłownie pół miasta, żeby odebrać paczkę. Nie mniej wygoda czasowa w odbieraniu przesyłek była nie do przecenienia. Wpadki się zdarzały, szczególnie jeśli chodzi o umieszczenie paczkomatów. Sam doświadczyłem tego, że bryła paczkomatu była wystawiona na działanie promieni słonecznych przez cały dzień i to, co było w przesyłce, zostało uszkodzone z powodu nadmiernej temperatury w metalowej puszce automatu. Nie mniej lokalizacji jest tyle, że nie ma problemu z odbiorem w dogodnym dla nas miejscu. Ten temat też nie przeszedł w Poczcie Polskiej bez echa.

Pakomatic Consierge

W takcie programu GammaRebel kilka start-upów, które miały szansę stać się pełnoprawnym partnerem giganta. Jedną z takich firm był Pakomatic, który oferuje paczkomaty, ale w sposób jeszcze bliższy ludziom niż paczkomaty, które widuje się na wielu ulicach wokół domów w większych miastach w Polsce. Pakomatic swoje maszyny chce stawiać w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Dzięki temu, prócz zwykłych skrzynek na listy ludzie, wracając z pracy, będą mogli odebrać paczkę bez konieczności zbaczania z trasy, szukania miejsca parkingowego, czy taszczenia przesyłki do domu lub wożenia jej komunikacją miejską.

Dodatkowym atutem w stosunku do paczkomatów ma być znacznie dłuższy czas oczekiwania na odbiór paczki z automatu. Paczkomaty oferują do 3 dni, a potem paczka wraca do sortowni, a Pakomatic oferuje aż do 7 dni oczekiwania paczki na obiór.

Pierwsze wdrożenia

Firma rozpoczęła negocjacje z deweloperami i są już pierwsze sukcesy. Pierwsze wdrożenie nastąpiło w budynku przy ulicy Rydygiera w Warszawie. 200 mieszkań i 30 miejsc na paczki. Czekamy na kolejne, a ja proponuję lokalizację w swoim bloku ;)

Źródło: Pakomatic