Startup Magazine

Artykuły

Polska elektrownia fotowoltaiczna w kształcie… jelenia!

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Energia odnawialna to nie tylko wiatr, słońce i woda. Polski Solar udowadnia, że może być też designerska.

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii to temat znany od wielu lat. Niestety wciąż nie wykorzystujemy tych źródeł w takim stopniu, by móc zrezygnować z systemów pozyskiwania energii, które zanieczyszczają środowisko – elektrownie węglowe, atomowe i wszelkie, gdzie w sztuczny sposób generuje się prąd.

Odnawialne źródła energii to przede wszystkim wiatr, promieniowanie słoneczne (światło), pływy i fale morskie, a także geotermia. Wykorzystanie ich do generowania prądu w zasadzie nie wpływa zbyt mocno na środowisko, a przynajmniej nie w takim stopniu jak spalanie węgla, czy wykorzystywanie prętów paliwowych z pierwiastków rozszczepialnych (uran, pluton).

Fotowoltaika

Elektrownie wiatrowe budowane są od wielu lat. W wietrznych miejscach często można spotkać wiatraki napędzające pompy wyciągające wodę do pojenia zwierząt i ludzi. Po dołożeniu prądnicy można uzyskać energię do zasilania żarówek, ogrzewania, lodówek, etc. Farmy wiatrowe zasilają nie tylko gospodarstwa, ale wręcz całe miejscowości.

Kolejnym źródłem energii, z którym wiąże się przyszłość, jest promieniowanie słoneczne – światło. To najszybciej obecnie rozwijająca się gałąź produkcji energii. Farmy fotowoltaiczne powstają na całym świecie, ale szczególnie tam, gdzie słońce operuje najmocniej, czyli w pobliżu Równika, oraz na terenach pustynnych (kraje arabskie mocno inwestują w ten rodzaj pozyskiwania energii).

Polski Solar

Na wielu domach widać moduły solarne ogrzewające wodę. W wielu miejscach dachy pokryte są także ogniwami słonecznymi, które dostarczają energii elektrycznej. Niewiele jednak firm decyduje się na stawianie większych konstrukcji łączących wiele ogniw fotowoltaicznych.

Jedną z takich firm jest Polski Solar. Niedaleko od Jeleniej góry zainstalowane zostanie 30 000 ogniw fotowoltaicznych. Połączone zostaną ogniwa polikrystaliczne (niebieskie) i monokrystaliczne (czarne). Prócz tego, że całość zajmie blisko 22 hektary terenu dzierżawionego od miasta, to panele zostaną ułożone w nietypowy sposób. Nie chodzi o ich idealne pomieszanie, czy komputerowo dobrane, aby wykorzystać maksymalnie energię słoneczną. Chodzi o to, że zostanie z nich ułożona figura jelenia, symbolu miasta, które dzierżawi działkę pod tę ekologiczną inwestycję.

Całość powstaje w ramach Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej. Farma będzie w stanie wyprodukować do 10 MW mocy, co pozwoli na zasilenie do 4 500 gospodarstw domowych.

W tym roku powinny ruszyć prace, a inwestycja pochłonie 37 mln zł netto.

Źródło: Polski Solar