Startup Magazine

Artykuły

Lime wypożyczy elektryczne hulajnogi

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Wspierany przez Ubera i Google startup Lime otworzy w Polsce miejskie wypożyczalnie elektrycznych hulajnóg.

Wypożyczalnie pojazdów

Wypożyczanie pojazdów staje się coraz popularniejsze. Miejskie rowery wypożyczamy już od wielu lat. Dostępne są w coraz mniejszych miejscowościach.

Od kilkunastu miesięcy w wielu dużych miastach dostępne są samochody, które można wypożyczyć bez udawania się do wypożyczalni – po prostu stoją na publicznych parkingach i aby z nich skorzystać wystarczy zarejestrować się w usłudze on-line, podać swoje dane, zrobić zdjęcie prawa jazdy i po weryfikacji za pomocą smartfona odblokować pojazd, wsiąść i jeździć po mieście płacąc za pokonane kilometry i minuty. Do wyboru są zazwyczaj pojazdy benzynowe, hybrydy jak i w pełni elektryczne auta.

Od kilku miesięcy dostępne są w miastach także elektryczne skutery, wypożyczane na podobnej zasadzie jak samochody. W większości przypadków nie trzeba dysponować nawet prawem jazdy, choć pamiętać należy, że kierowcę takiego pojazdu obowiązują takie same przepisy jak innych uczestników ruchu drogowego.

Hulajnogi elektryczne wypożyczane na minuty

Jednym z najnowszych pomysłów wprowadzi do Polski kalifornijski start-up Lime, który wspierają takie tuzy jak Google i Uber. Pomysł jest bardzo prosty – elektryczne hulajnogi wypożyczane na czas. Donosi o tym Michal Duszczyk na łamach Rzeczpospolitej. Wcześniej usługa pojawiła się w takich europejskich krajach jak Czechy, Francja, Hiszpania, Niemcy i Szwajcaria.

Pierwsze pojazdy pojawiły się już we Wrocławiu. Kolejne będą dostępne wkrótce, a potem usługa obejmie kolejne miasta.

Cennik usług

Cennik zbudowano najprościej jak się tylko da. Odblokowanie hulajnogi, równoważne tak zwanemu „trzaśnięciu drzwiami” w taksówce wynosi 2 zł, a każda minuta wypożyczenia pojazdu to ubytek 50 groszy z karty kredytowej użytkownika. Aplikacje dostępne są już na platformę Android oraz Apple .

Źródło: Lime, Rzeczpospolita