Startup Magazine

Artykuły

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości mają kłopoty z fiskusem

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości mają kłopoty podatkowe – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości współpracują z pomysłowymi studentami na zasadzie udostępnienia im swoich zasobów w celu dopracowania i wdrożenia w życie ich biznesów. Dzięki subkontom przedsiębiorcy pod marką AIP unikają problemów z biurokracją, Urzędem Skarbowym, księgowością i innymi problemami startujących firm. Inkubator działa od 2004 roku i pomógł już około 14 tys. start-upów zatrudniających około 40 tys. pracowników.

Karuzela VAT problemem AIP

Pomoc studentom nie zawsze wychodzi na dobre. Większość przedsiębiorstw działa legalnie i nie przysparza inkubatorowi problemów, ale czasem znajdzie się ktoś, kto wykorzysta pomoc w taki sposób, że pomagający wpada w nie lada kłopoty.

W 2011 roku trzech studentów z Wrocławia postanowiło zbudować swój biznes na oszustwach VAT i użyli mechanizmu cieszącego się złą sławą – popularnie zwanego karuzelą podatkową. Handlowali sprzętem fotograficznym i zakupy oraz sprzedaż firmowana była przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, które o fikcyjnych transakcjach nie miała pojęcia. Następowało wyłudzenie zwrotu podatku VAT. Po dokonaniu przekrętu studenci ulotnili się za granicę.

Urząd Skarbowy, po wykryciu przestępstwa, zwrócił się do AIP o zwrot zaległego (wyłudzonego przez nieuczciwą firmę studentów z Wrocławia) podatku, którego wartość wynosiła 2 lata temu ponad 3 mln zł. Do dziś, wraz z odsetkami dług urósł do 7 mln zł, których AIP nie może spłacić. Trwają rozmowy z Urzędem Skarbowym w sprawie umorzenia części lub całości zaległej kwoty.

Źródło: Puls Biznesu, Pexels (CC0 License)