Startup Magazine

Artykuły

Wirtualny prezenter TV stworzony przez Xinhua i Sogou

Intro.jpg

Wirtualny prezenter TV stworzony przez agencję informacyjną Xinhua i Sogou, firmę z sektora Fintech.

Maciej Lewczuk

Prezenter telewizyjny

Wraz z pojawieniem się telewizji zadebiutowali prezenterzy telewizyjni. Na początku zajmowali się informowaniem o tym, co będzie wyświetlane lub odczytywali wiadomości i informacje o pogodzie. Z czasem rola prezentera telewizyjnego wzrastała i zajmowali się oni także prowadzeniem różnego rodzaju programów, rozmawiali z gośćmi. Najlepsi związali się ze stacjami telewizyjnymi na długie lata i stawali się ich swoistymi znakami rozpoznawczymi, a niejednokrotnie przyczyniali się do zwiększenia oglądalności.

Wirtualny prezenter

Już od jakiegoś czasu powstają wirtualni prezenterzy, lecz mimo starań nie byli oni w stanie zastąpić żywego człowieka. Aż do czasu. Agencja informacyjna Xinhua i Sogou (firma z sektora Fintech) stworzyły wirtualnego prezentera TV, który jest niemal nie do odróżnienia od oryginału - Zhanga Zao. Zeskanowano nie tylko twarz prezentera, dzięki czemu możliwe było odwzorowanie pełnej jego mimiki, ale także gesty i różne zachowania, dzięki czemu tylko naprawdę wprawne oko może odróżnić oryginał od jego cyfrowej wersji.

Ciekawostką jest fakt, że prezenter w swoim wirtualnym wcieleniu może przekazywać informacje w dwóch językach – po angielsku i mandaryńskiej odmianie języka chińskiego.

Przyszłość prezenterów TV

Czy wirtualizacja zawodu prezentera TV oznacza, że lubiani dziennikarze przestaną być potrzebni? Może się tak stać już za kilka lat, bo zastąpią ich całkowicie niemęczący się i zawsze dobrze wyglądający i zdrowi wirtualni prezenterzy. Dodatkowo nie będzie ryzyka, że odmówią przekazania jakiejś informacji lub zbuntują się chcąc przejść do innej stacji. Co więcej, będą oni kosztowali zazwyczaj tylko tyle ile ich stworzenie, a potem kosztem będzie tylko przygotowanie treści, które mają przekazać. Nie mniej, firmy tworzące wirtualne wersje aktorów i prezenterów mogą zyskać w najbliższym czasie na wartości.

Źródło: Xinhua