Startup Magazine

Artykuły

Takachar z USA wygrał krakowski Smogathon

Intro.jpg

Firma Takachar z USA wygrała krakowski Smogathon pomysłem na przekształcanie biomasy w biopaliwo – otrzymają 15 000 dolarów.

Maciej Lewczuk

Ekologia jest obecnie jednym z wiodących tematów, które doceniane są przez akceleratory i aniołów biznesu. Problemy związane z przetwarzaniem plastiku, rekultywacją terenów skażonych, gromadzeniem i utylizacją groźnych odpadów zaprzątają umysły nie tylko naukowców z najlepszych uczelni i laboratoriów na świecie, ale także wynalazców i przedsiębiorców reprezentujące małe firmy.

Smogathon

Smogathon jest globalnym konkursem, w którym udział może wziąć firma, start-up, czy osoba, której pomysły są w stanie walczyć z zanieczyszczeniami powietrza, w tym przede wszystkim ze smogiem. Konkurs ma zwyczajowo swój finał w Krakowie. Tradycyjnie, gdyż to Polacy są pomysłodawcami tego konkursu. W finale oceniono 6 z 12 ekologicznych rozwiązań, wybranych spośród firm z całego świata. W tym roku główną nagrodę, 15 000 dolarów, zgarnęła firma Takachar z USA.

Takachar

Zwycięzca Smogathonu, firma Takachar ze Stanów Zjednoczonych, opracowała proces zwęglania biomasy, dzięki któremu jest ona przetwarzana na ekologiczne biopaliwo. Samo przekształcanie biomasy nie jest nowatorskim pomysłem, gdyż stosowane są różne jego rodzaje, lecz zazwyczaj proces jest mało opłacalny.

Pomysł firmy Takachar sprowadza się do tego, że przekształcanie biomasy będzie dużo tańsze i wydajniejsze, dzięki czemu nawet w małych gospodarstwach rolnych będzie można produkować opłacalne i ekologiczne paliwo w formie brykietów.

Źródło: WNP, Smogathon