Startup Magazine

Artykuły

Polski start-up Bohr Technology partnerem Microsoftu

Od lewej: dr. Przemysław Chojecki – CTO Bohr, Mark Loughran – dyrektor generalny Microsoft w Polsce, Witold Kowalczyk – CEO Bohr, Justyna Orłowska – Dyrektor Programu GovTech Polska

Od lewej: dr. Przemysław Chojecki – CTO Bohr, Mark Loughran – dyrektor generalny Microsoft w Polsce, Witold Kowalczyk – CEO Bohr, Justyna Orłowska – Dyrektor Programu GovTech Polska

Microsoft ogłosił nawiązanie partnerstwa z polskim start-upem zajmującym się technologiami kwantowymi.

Na konferencji Quantum for Business, przedstawiciele firmy Microsoft ogłosili nawiązanie partnerstwa z polskim start-upem tworzącym rozwiązania z dziedziny technologii kwantowych, firmą Bohr Technology.

Bohr Technology

Pomysłodawcami i założycielami Bohr Technology są Witold Kowalczyk oraz dr. Przemysław Chojecki. Specjalizacją spółki jest wykorzystanie technologii kwantowych przy opracowaniu algorytmów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Tworzy ona również oprogramowanie do rozwiązywania złożonych problemów optymalizacyjnych występujących w rozmaitych sektorach gospodarki – transporcie, przemyśle, motoryzacji, ochronie zdrowia, energetyce oraz w branży finansowo-ubezpieczeniowej. W firmie zatrudnienie znalazła rzesza programistów znających się na zagadnieniach.

Współpraca z Microsoft to dla nas ogromne wyróżnienie i przede wszystkim szansa na wspólny rozwój technologii kwantowych, w celu dostarczenia wartości klientom – powiedział Witold Kowalczyk, CEO Bohr Technology.

Spółka Bohr Technology znalazła się w elitarnym gronie 14 firm, uznanych za najbardziej obiecujące dla rozwoju światowego rynku oprogramowania kwantowego.

Współpraca z Microsoft

Dzięki wsparciu nowego partnera Bohr Technology zyska możliwość bezpośrednich konsultacji ze światowej klasy naukowcami i inżynierami Microsoft Research zajmującymi się rozwojem technologii kwantowych. Prócz tego firma otrzyma możliwość korzystania z zaawansowanego oprogramowania kwantowego Microsoft, narzędzi i bibliotek, takich jak Quantum Development Kit (QDK).

Po raz kolejny udało nam się udowodnić, że Polska należy do liderów w zakresie kreowania światowej myśli technologicznej. Przedstawiciele Bohr Technology nie odbiegają kompetencjami i pomysłami od swoich kolegów z całego świata. Cieszę się, że wśród światowej elity partnerów tworzących nową ekonomię kwantową znalazła się polska spółka – powiedział Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Technologie kwantowe

Technologie kwantowe są powszechnie uważane za początek nowej ery przetwarzania danych ze względu na wielokrotnie szybsze wykonywanie skomplikowanych obliczeń. W niedalekiej przyszłości zastąpią one tradycyjne komputery i superkomputery. Będą w stanie rozwiązywać problemy, na które klasyczne technologie nie są dziś w stanie znaleźć odpowiedzi. Dzięki technologiom kwantowym rozwiną się m.in. takie dziedziny jak modelowanie skomplikowanych reakcji chemicznych, medycyna czy kryptografia.

Dysponująca tak rewolucyjnymi rozwiązaniami technologicznymi firma musi oprzeć model rozwoju biznesu na intensywnej ekspansji zagranicznej. To wielka satysfakcja, asystować Bohr Technology w ekspresowej drodze po światowych rynkach. Tym bardziej, że sukcesy tego start-upu sprzyjają budowie wizerunku innowacyjnej Polski na świecie – powiedział Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która wspiera Bohr Technology w ekspansji zagranicznej do Ameryki Północnej, Singapuru, Izraela, Chin czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zawsze miło jest obserwować, jak kolejne polskie firmy dołączają do grona światowych liderów innowacji, zwłaszcza w tak kluczowym obszarze, jakim jest technologia kwantowa. Dzisiejsze porozumienie świadczy o tym, że potencjał leżący w rodzimych firmach jest szeroko doceniany na świecie, co bardzo nas cieszy – powiedział Justyna Orłowska, Dyrektor Programu GovTech Polska.

Wsparcie partnerskie Microsoft - Azure

Współpraca partnerska między Microsoftem i Bohr Technology stanowi ważny krok na drodze realizacji misji Microsoft, która przewiduje dostarczenie komputera kwantowego, podejmującego najtrudniejsze wyzwania stawiane przez społeczeństwo. Uczestnictwo w programie obejmuje dodatkowo członkostwo w Microsoft dla start-upów, ekskluzywnym programie, który zapewnia start-upom dostęp do technologii Microsoft, w tym bezpłatny dostęp do mocy obliczeniowej i rozwiązań chmury Azure, oraz zasobów ułatwiających stworzenie oferty rynkowej.

Źródło: Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Microsoft (inf. prasowa)