Startup Magazine

Artykuły

Polska gra planszowa ufundowana w minutę

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Gra planszowa Tainted Grail: The Fall of Avalon zebrała na Kickstarterze potrzebne środki w minutę. Oczekiwano 50 tys. dolarów a obecnie na koncie jest już prawie 2,5 mln dolarów!

Gry planszowe

Kilkudziesięciolatkom gry planszowe zazwyczaj kojarzą się z warcabami, szachami, chińczykiem i ewentualnie różnymi odmianami gry Monopol. Młodsi znają ich znacznie więcej. W ostatnich 10 latach nastąpił prawdziwy wysyp gier planszowych. Pierwsze sklepy sprzedawały głównie zachodnie produkcje, choć pojawiały się nieśmiałe próby polskich niewielkich studiów. Potem nadeszła era spolszczania produkcji zachodnich i wielu nowych projektów od coraz prężniej działających rodzimych firm. Kolejnym etapem jest tworzenie przez Polaków gier na rynek polski, ale także wersji zachodnich, gdyż ich produkcje są bardzo cenione na świecie. Kreatywne podejście do fabuły i zasad, tworzenie pięknych graficznie plansz, kart i elementów potrzebnych do zabawy to zalety tych dzieł.

Tainted Grail: The Fall of Avalon na Kicksarterze

Mało który projekt prezentowany na międzynarodowej platformie crowdfundingowej Kickstarter zyskuje środki potrzebne do jego realizacji w minutę. Dokonali tego między innymi polscy twórcy gier planszowych firma Awaken Realms z Wrocławia. Zaprezentowali opracowaną przez siebie grę planszową o nazwie Tainted Grail: The Fall of Avalon.

Fabułę gry opracował polski pisarz fantasy Krzysztof Piskorski. W scenariuszu przewidziano możliwość osiągnięcia celu na kilka różnych sposobów, co także owocuje zróżnicowanymi zakończeniami. Fabułę osadzono w czasach poarturiańskich. Wyspa Avalon zaczyna mieć kłopoty, gdyż Menhiry, które do niedawna strzegły mieszkańców zaczynają gasnąć. Kierowana przez graczy drużyna ma za zadanie zapobiec zagładzie Avalonu.

Gra zawiera:

- 8 figurek

- 4 obustronne karty postaci

- 100 małych kart

- 576 standardowych kart

- 72 powiększonych kart

- 106 żetonów i markerów

- Historię spisaną na 220 stronach

Niesamowite wyniki kampanii crowdfundingowej

Twórcy oczekiwali wsparcia społeczności Kickstartera na poziomie około 50 tys. dolarów, co pozwoliłoby na dokończenie i produkcję pierwszej partii gry. Ich dzieło tak zachwyciło i podekscytowało fundatorów, że oczekiwaną sumę wpłacono w niecałą minutę! Co ważne, po osiągnięciu założonego celu nie wyłącza możliwości dalszych wpłat, co zaowocowało osiągnięciem… 1 mln dolarów już po 3 godzinach od startu kampanii!

Pisząc te słowa wiem, że do końca kampanii pozostało jeszcze 19 dni, a na koncie znajduje się kwota w wysokości niemal 2,5 mln dolarów wpłacona przez niemal 22,5 tys. fundatorów.

Źródło: Kickstarter