Startup Magazine

Artykuły

Rivian - elektryczny pick-up

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Elektryczne samochody to przyszłość motoryzacji i raczej nie ma od tego odwrotu. Firma Rivian zaprezentowała niedawno elektrycznego pick-upa i SUVa, które będą kosztowały podobnie, jak ich zwykłe odpowiedniki.

Elektryczne samochody

Samochody napędzane energią zgromadzona w akumulatorach powstawały już dziesiątki lat temu. Niestety nie okazały się one konkurencyjne dla spalinowych odpowiedników. Minęło sporo lat, udoskonalono silniki elektryczne, akumulatory, opracowano nowe technologie wspomagające projektowanie i na rynku zaczęły pojawiać się elektryczne samochody. Przełomem były produkty firmy Tesla, które w dobie walki ze smogiem oferowały zerową emisję podczas użytkowania. Można oczywiście przytoczyć argumenty dotyczące procesów pozyskiwania pierwiastków potrzebnych do budowy ogniw, zużycia wody, a także zanieczyszczenia środowiska przez elektrownie wytwarzające energię do tychże pojazdów, ale to już materiał na inny artykuł.

W obecnym czasie niemal każdy producent tworzy elektryczne lub hybrydowe (łączące silniki spalinowe z silnikami elektrycznymi) wersje swoich pojazdów. Są to nie tylko samochody miejskie, ale także dostawczaki, limuzyny, a nawet sportowe superauta i SUVy. Jedną z nowszych propozycji jest pick-up firmy Rivian.

Pick-up Rivian

Firma Rivian zaprezentowała coś, co jest niemal znakiem rozpoznawczym ciepłych rejonów USA, a mianowicie nowy model pick-upa, czyli po naszemu półciężarówki. Segment ten łączy wygodną kabinę dla 2-5 ludzi ze skrzynią ładunkową zdolną przewieźć co najmniej tonę różnego rodzaju sprzętu, ziemi, piasku lub innych towarów. Wiele z nich wykorzystywanych jest na ranczach, inne jeżdżą w miastach. Amerykanie je kochają, gdyż w USA można liczyć je w milionach.

Rivian postanowiło zaproponować ekologiczną wersję pick-upa i zamiast silnika spalinowego zamontowało elektryczne. Prócz przestrzeni bagażowej w formie skrzyni za kabiną dostępny jest przestronny bagażnik pod przednią maską i zamykany tunel znajdujący się pomiędzy skrzynią i kabiną pasażerską. Z boku pojazd prezentuje się niemal klasycznie, ale przód może wydać się nieco kontrowersyjny. Jednym się zapewne spodoba, innym nie. Auto przed zniżkami oferowanymi przez wiele stanów USA ma kosztować 70 000 dolarów. Zasięg auta ma wynosić ponad 400 km, a przyspieszenie od zera do 60 mil na godzinę w około 3 sekundy.

Nie zmienia to faktu, że elektryczne pojazdy opanują także i bezdroża lub piaszczyste trakty na preriach Texasu lub innych stanów. Tylko patrzeć, jak inni producenci zaprezentują swoje wersje ranczerskich pojazdów napędzanych elektrycznością.

Źródło: Rivian