Startup Magazine

Artykuły

Inteligentny dźwig przyszłości budowany przez polskich naukowców

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, jak również badacze z Politechniki Koszalińskiej i Poznańskiej zaprojektowali robota – inteligentny dźwig.

Dźwig, jaki jest, każdy widzi

Zdalnie sterowane dźwigi użytkowane są na świecie od lat. Są one rozwinięciem standardowych urządzeń, za których sterami stał bezpośrednio operator. Zwykle spotyka się maszyny, które mają panel sterujący przymocowany niemal bezpośrednio w pobliżu ramienia dźwigu lub jest on umieszczony bezpośrednio na nim, jak choćby na żurawiach budowlanych.

Zdalne sterowanie polega na połączeniu systemów dźwigu ze stanowiskiem operatora długimi przewodami lub drogą radiową. Dzięki temu operator może stać w bezpiecznej odległości od maszyny lub być w miejscu, w której końcówka dźwigu ma operować, żeby precyzyjniej sterować ruchami urządzenia.

Inteligentny dźwig

Czymże ma charakteryzować się dźwig opracowywany przez naukowców ze Szczecina, Koszalina i Poznania? Maszyna ma analizować polecenia wydawane zdalnie przez operatora, a system wyposażony w szereg czujników oraz algorytmy sztucznej inteligencji ma obliczyć jaki ruch trzeba wykonać. Dodatkowo automatyka będzie kontrolowała wszelkie aspekty pracy dźwigu tak, aby całość wykonywała pracę najefektywniej i najbezpieczniej dla otoczenia, towaru, operatora.

Sterowanie inteligentnym dźwigiem

Aby móc bardzo precyzyjnie sterować urządzeniem naukowcy opracowują specjalny sterownik egzoszkieletowy, dzięki któremu gesty wykonywane przez operatora będą interpretowane i przenoszone na pracę dźwigu. Przypominać to może nieco roboty chirurgiczne da Vinci, które operują w skali mikro, a dźwig będzie pracował w skali makro. Egzoszkielet nie tylko zinterpretuje ruchy operatora, ale też przekaże mu sygnały zwrotne z urządzenia – jeśli ramię dźwigu trafi na opór, operator to odczuje.

Co więcej, operator będzie korzystał ze specjalnych gogli wirtualnej rzeczywistości, co pozwoli mu na bieżąco śledzić pracę wszelkich podzespołów urządzenia.

Dźwig wyposażony będzie w różnego rodzaju czujniki, w tym kamery wizyjne i na podczerwień, a także lidar (podobne rozwiązania stosowane są w projektach autonomicznych pojazdów).

Zastosowanie inteligentnych dźwigów

Projektowany inteligentny dźwig znajdzie zastosowanie między innymi w leśnych kombajnach do wyrębu drzew. Twórcy liczą także na wykorzystanie ich projektu w innych dziedzinach przemysłu.

Źródło/Foto: ZUT, PAP