Startup Magazine

Artykuły

Plastry AVRO zamiast tabletek, syropów i zastrzyków

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Przyjmowanie leków nie jest czasem takie proste, na jakie wygląda. Szczególnie dzieci trudno namówić na połykanie tabletek, syropów lub zastrzyki. Plastry AVRO mają stać się dla nich zamiennikiem.

Postaci leków

Leki występują pod różnymi postaciami. Najpopularniejszą ich formą są tabletki i kapsułki. Od zupełnie malutkich, mających niewiele ponad 2 mm średnicy po niemal dwucentymetrowe giganty antybiotyków. Ich kształt oraz pokrycie różnymi substancjami ma ułatwiać ich połykanie, ale dzieciom to często nie pomaga. Można oczywiście je pokruszyć, zmieszać z wodą i wypić, ale nie każdy lek tak powinien być przyjmowany, bo musi rozpuścić się dopiero w żołądku, nie drażniąc delikatnego przełyku. Często też smak rozkruszonych pigułek nie należy do najprzyjemniejszych.

W takich przypadkach częściowo sytuacje ratują leki w syropach i innych rozpuszczalnych w wodzie formułach. Niestety i one często nie mają dobrego smaku lub zawierają masę cukru (syropu glukozowo-fruktozowego), który zły smak ma zamaskować.

Oczywiście są i zastrzyki, które można podać domięśniowo lub dożylnie, ale to chyba najmniej „przyjemna” forma podania leków, a dla dzieci bywa prawdziwą traumą.

Formą najmniej inwazyjną i akceptowalną przez większość są plasterki. W tej formie jednak trudno podać większość leków – przez skórę substancje nie wchłaniają się tak szybko, jak ma to miejsce w przypadku wymienionych wcześniej form. AVRO lifecience chce to jednak zmienić.

AVRO lifescience

Shakir Lakhani i Keean Sarani zamierzają wprowadzić na rynek plastry pozwalające na wprowadzanie różnych leków do organizmu, na zasadzie podobnej do plastrów antynikotynowych i antykoncepcyjnych. Shakir cierpi na alergię i zna wiele dzieci, które nie chcą przyjmować zastrzyków, tabletek i inhalacji. Przeanalizował wszystko i stwierdził, że plastry mogą być najlepszym wyjściem dla wszystkich.

Nie jest to zupełnie nowatorski sposób, bo istnieją na rynku firmy, które oferują plastry dostarczające przez skórę różnego rodzaju specyfiki, ale one zazwyczaj skupiają się na jednym rodzaju leku, a AVRO chce oferować plastry skuteczne w leczeniu wielu dolegliwości.

Plastry i ich badania kliniczne

Już w tym roku AVRO chce zacząć badania kliniczne swoich produktów, a wszystko to w celu uzyskania certyfikatów FDA (Agencji Żywności i Leków), dzięki czemu ich plastry będą mogły znaleźć się na rynkach USA i Kanady.

Źródło: AVRO lifescience