Startup Magazine

Artykuły

Chmura Faktur pomysłem Idea Banku i Tax Care

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Przedsiębiorcy wystawiają faktury, muszą je przechowywać, ale dostęp do nich bywa często utrudniony lub zabiera czas. Chmura Faktur stworzona przez Idea Bank i Tax Care ma rozwiązać ten problem.

Faktury w przedsiębiorstwach

W każdej niemal firmie faktury przewijają się w ilościach często hurtowych. Większość nadal wystawiana jest na papierze, podpisywana, podbijana i przechowywana w segregatorach na regałach. W wielu przypadkach wersje elektroniczne są gromadzone na serwerach, a nieliczne dostępne są dla szefów, czy księgowych, przez całą dobę. Niejeden przedsiębiorca nie zdaje sobie sprawy, że wiele spraw związanych z fakturami można załatwić szybciej, prościej, a dostęp do dokumentów może być nieograniczony – przez całą dobę, w każdym miejscu na świecie i na każdej platformie.

Chmura Faktur

Chmura Faktur ma być rozwiązaniem problemów związanych z wystawianiem, archiwizowaniem i przekazywaniem dokumentów. Już sama nazwa wskazuje na wykorzystanie chmury do przechowywania i obróbki cyfrowych danych księgowych. Idea Bank wraz z Tax Care wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu i oferuje klientom Chmurę Faktur. System ten ma ułatwi wystawianie i przekazywanie faktur. Pozwoli także nieodpłatnie przechowywać dowolną ilość takich dokumentów. Chmurę Faktur połączono z systemami administracji publicznej, co oznacza znaczne ułatwienia podczas procesu wystawiania faktur – dane kontrahenta są pobierane bezpośrednio z bazy GUS.

Bezpieczeństwo

Do systemów chmurowych użytkownicy podchodzą nadal z pewną nieufnością. Zazwyczaj w chmurach przechowywane są dane, które także znajdują się w pamięci urządzeń takich jak komputery, tablety lub smartfony. Pełnym zaufaniem darzy je niewielu użytkowników. Jeśli jednak prześledzi się media, niewiele zdarzyło się sytuacji, w których dane zostały bezpowrotnie utracone. Systemy chmurowe oferowane przez duże i znane instytucje są odpowiednio zabezpieczone, redundancja to tylko jedno z nich. W przypadku Chmury Faktur bezpieczeństwo gwarantują instytucje Idea Banku i Tax Care. Systemy przechowywania danych spełniają najwyższe standardy, a przekazywanie odbywa się w standardach bankowego systemu transakcji. Faktury nigdy nie są przesyłane bezpośrednio, a adresat otrzymuje link do pobrania dokumentu, który zabezpieczony jest silnym hasłem.

Cyfryzacja to przyszłość

Warto pomyśleć o tego typu systemach, gdyż każdy przedsiębiorca związany z VAT musi obecnie prowadzić elektroniczną ewidencję zakupów i sprzedaży. Musi on także wysyłać Jednolity Plik Kontrolny, a także udostępniać na żądanie US dokumenty w formie elektronicznej. Chmura Faktur mu to umożliwia.

Źródło: Chmura Faktur